Anu Raud “Uued ja vanad vaibad loomingus”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Vanad ja uued vaibad - poster 764 Jõhvi linnagaleriis näeb näitust „Uued ja vanad vaibad Anu Raua loomingus“.
Anu Raua lapsepõlv möödus kodusoojas, vaimselt rikkas ja loomingupingsas õhkkonnas, kuna isa kirjaniku- ja ema tõlkijatöö kõrval lävis perekond tolle aja väga erinevate vaimuinimestega.
Anu kasvas üles linnas, ent tal pole kunagi kadunud side maaga, oma esivanemate koduga Käärikul Raudnas, kus perekond suviti elas. Raudna viljaväljad, ümbritsevad metsad, marjarikkad raiesmikud, aga ka kokkupuude igapäevaste talutöödega äratasid Anus huvi endistest aegadest pärit tarbeesemete, esiemade loodud kaunite käsitööesemete- tekkide, rahvariiete, sukkade-sokkide ja kinnaste vastu, mis on aluseks tema sügavalt läbitunnetatud, rahvakunstil põhinevale loomingule.
Tihedast seosest rahvakunstiga annab tunnistust ka Anu Raua meistrimärk, kus unkalaua risti moodustavad punase vöökirjaga kaunistatud kaks lambakest, mis teistpidi vaadatuna hoopis pikasäärelised sokid. Mõlemal pool sokk-lambaid on mustrilised sõrmkindad, üleval rahvakunstist pärinev kaheksakand ja all ristike.
Anu Raud ei ole mitte ainult professionaalne tekstiilikunstnik ja tunnustatud pedagoog, vaid ka kirjanik, publitsist, etnograaf, rahvakunsti väsimatu tutvustaja, Heimtali muuseumi ja oma Kääriku käsitöötalu armastav ja hoolitsev perenaine.
Sündinud 10.mail 1943 Moskvas kirjanik Mart Raua ja tõlkija Valda Raua tütrena. 1961. aastal lõpetas Tallinna 32.keskkooli, aastail 1967-70 töötas Rahvakunstimeistrite Koondise ”Uku” kunstnikuna.
1962. aastal asus õppima Eesti NSV Riiklikku Kunstiinstituuti, mille lõpetas 1967. aastal tekstiilikunstnikuna professor Mari Adamsoni juhendamisel.
1972-1995 Eesti Kunstiakadeemia õppejõud. Aastail 1994-2001 Viljandi Kultuurikolledži (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia) professor, talukujunduse ja rahvusliku käsitöö osakonna juhataja,
2001-2003 Eesti Kunstiakadeemia rahvakunsti õppetooli erakorraline professor,
2003-2008 rahvakunsti õppetooli professor ning 2009aastast emeriitprofessor.
1992-2009 Heimtali muuseumi omanik, taastaja ja perenaine,
2009. aastal kinkis Heimtali muuseumi ja rahvamaja Eesti Rahva Muuseumile.
Aastast 1978 Eesti Kunstnike Liidu liige.

Anu Raud „Uued ja vanad vaibad loomingus” vaibad, Jõhvi linnagalerii 14.05.-31.05.2015

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht