Barokkooper “Orlando” kired kõrghoonete katusel

Reedel, 19. oktoobril kell 19 esietendub teatris NO99 Georg Friedrich Händeli ooper “Orlando”, millega Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia annab suurejoonelise avalöögi festivalile SügisFest. Ooperi toob lavale külalislavastaja Stephan Jöris (Saksamaa).

Georg Friedrich Händeli ooperi „Orlando“ lugu pärineb eeposest „Raevunud Roland“, mille nimikangelast võib pidada Lääne-Euroopa Herakleseks. Lavastaja Stephan Jörise sõnul ühinevad “Orlandos” piiritu füüsiline jõud ja kangelaslikkus ning hullumiseni viiv habras igatsus armastuse järele. “Sest neid, keda armastatakse, ei pruugi sageli endale saada ning siis vangutakse rõõmu- ja armujoobumuse juurest võimu- ja isegi verejoovastusse,” kirjeldab Jöris.

Stephan Jöris, kelle eelmine ühisprojekt EMTA ooperistuudio ja EMTA varajase muusika keskusega valiti 2017. aastal Eesti teatri aastaauhindade muusikaauhinna nominendiks, on ooperi “Orlando” tegevuse toonud kaasaegsesse keskkonda kõrghoonete katusel. Ülekantud tähenduses ollakse lähedal taevale ja oma arvatavale õnnetähele, seistes aga samal ajal, kui imetletud ideaal kättesaamatuks jääb, oma eksistentsi serval. “Baroki hiilgavas, ülevoolavas muusikas edasi antud kõrgelennulised tunded, pateetilised kirepuhangud, aga ka langemine meeltesegadusse iseloomustavad iga ajastut,” seostab Jöris barokkooperi sündmustikku tänapäevaga.

Händeli ooper „Orlando” jõuab publiku ette Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Kunstiakadeemia ühisprojektina. Lavastusele loob lavakujunduse ja kostüümid juba end mitmetes lavastustes tõestanud teatrikunstnik, EKA stsenograafia eriala magistrant Ellen-Alice Hasselbach (Erki Kasemetsa juhendamisel). Valguskujunduse teeb Priidu Adlas.

“Orlando” dirigent ja muusikajuht Endrik Üksvärav on tunnustatud vanamuusika interpreteerija. Rollides astuvad üles EMTA laulueriala silmapaistvad üliõpilased. Nimiosalist Orlandot kehastavad Kadi Jürgens või Kristjan-Jaanek Mölder, kes õpib laulmist korraga magistrantuuris nii EMTA-s kui ka Salzburgi Mozarteumi Ülikoolis (Austria). Zoroastro osatäitja Raiko Raalik on ühtaegu EMTA laulu eriala tudeng ning alates 2018. aasta sügisest ka Rahvusooper Estonia koosseisuline solist. EMTA barokkorkestri muusikalised juhendajad on Meelis Orgse ja Imbi Tarum.

Etendused toimuvad 19.10 kell 19, 20.10 kell 16 ja 21.10 kell 16 teater NO99 suures saalis. Piletid hinnaga 10/5 € on saadaval Piletimaailma kodulehel ja müügipunktides ning tund enne algust teater NO99 kassas. NB! Kohapeal on võimalik tasuda vaid sularahas.

Ooper tuleb ettekandele lühendatud kujul itaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega. Etenduse kestus on ligikaudu 2 tundi, ühe vaheajaga.

Lavastuse valmimist toetab Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia projekt EMTASTRA).

Juba 19. korda toimuv SügisFest on tervet Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ühendav festival, mis toob kokku muusika interpretatsiooni, heliloomingu, improvisatsioonilise muusika ja kaasaegsete etenduskunstide tudengid ja õppejõud. Festival pakub kuulajale läbilõiget Eesti ainsa muusikakõrgkooli mitmetahulisest tööst.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht