20. – 30. aprillini vallutab linna ja maa taas kevadine suurim jazzipidu Jazzkaar 2011!

Anne Erm

22. korda toimuv kevadine suursündmus Tallinna rahvusvaheline festival „Jazzkaar” toob muusikaelamused üle maailma koju kätte – 11 päeva jooksul annavad euroopa, ameerika ja aasia muusikud enam kui 30 põnevat kontserti üle Eesti. ”Jazzkaar” täidab mitmed muusikute, korraldajate ja kuulajate unistused, rikastades sel aastal ka Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 kirevat muusikaprogrammi. Kultuuripealinna-aastal kostuvad helid varasemast enam ka väljaspool kontserdisaale tänu linnaruumiprojektile, mille raames panevad linnatänavad ja pargid-väljakud helisema šoti, norra ja eesti noored muusikud.

Tänavuse jazzifestivali avab Tallinn 2011 kultuuriprogrammi kuuluv norra külalisfestival „Punkt”, mille kunstilised juhid, produtsendid ja remiks-formaadi autorid on norralased Jan Bang ja Erik Honoré. Kahepäevasel üritusel „Punkt Tallinn” esinevad Mustpeade maja kahes saalis Norra ja Eesti silmapaistvad muusikud: Sidsel Endresen, Eivind Aarset, Arve Henriksen, Weekend Guitar Trio, Segakoor Noorus Veljo Tormise muusikaga, ansambel U: ning heliloojad-remiksijad Jan Bang ja Erik Honoré. Reedel astuvad üles üle maailma tuntud helilooja, tablamängija ja DJ Talvin Singh koos Niladri Kumariga ja ühemehe-vokaalbänd Michael Schiefel. Vaiksel laupäeval kutsub „Jazzkaar” kõiki muusikalisele jalutuskäigule Kadrioru hubastesse muuseumitesse, kus esinevad varahommikust hilisõhtuni head eesti muusikud – Joel Remmel, Siim Aimla, Mari Pokinen jpt. Pühapäeval esineb Rebecca Kontus koraalide kavaga.

Uus nädal toob „Jazzkaare” tagasi linnasüdamesse, kus esmaspäevast neljapäevani toimuvad kontserdid Vene Kultuurikeskuses: esmaspäeval, 25. IV Hedvig Hanson värske kevadeteemalise kavaga; teisipäeval, 26. IV on samas esinemas kõik neli senist Elioni jazziauhinna laureaati, Raivo Tafenau-Siim Aimla kvintett ja ühe põnevama saksofonisti ja prestiižika jazzipedagoogi David Liebmani kvintett koos Kristjan Randalu, Mihkel Mälgandi, Jaak Sooääre ning Tanel Rubeniga – see koosseis on osa jazziresidentuuride projektist koostöös SA Tallinn 2011 ja Eesti Jazzliiduga. Kontserdil antakse üle ka tänavused Eesti jazziauhinnad. Kolmapäeval, 27. IV on Vene Kultuurikeskuses Euroopa Jazzorkestri kontsert. Neljapäeval, 28. IVesinevad samas kaks väga erilist jazzilauljat – Anna Buturlina Venemaalt ja austraalia laulja-trompetist Neilsen Gough.

„Jazzkaare” kuldsponsor on Elion, kelle toetusel antakse viiendat korda välja jazziauhinnad. Jazziauhindadena antakse üle 3200 euro (50 000 krooni) suurune stipendium, noore jazzitalendi ja jazziedendaja auhind. „Lisaks sellele, et tahame tuua inimesteni kordumatuid muusikaelamusi, on meie soov toetada Eesti jazzmuusikat rohujuure tasandil – seal, kus valdkonda tõeliselt arendatakse. Ma usun, et nii nagu ettevõtetes nii ka muusikamaailmas saab valdkond olla nii tugev ja püsiv, kui palju energiat sinna iga päev pannakse, kui palju panustatakse inimestesse ja kuivõrd avatud ollakse kõigele uuele. Näha on, et Eesti jazzmuusika eestvedajad teevad väga head tööd ning ma usun, et just see on põhjus, miks siinsed muusikud on nii kõrgel tasemel ning Jazzkaar kogub iga aastaga üha rohkem publikut. Meil on hea meel olla osa sellest ning anda oma panus,“ ütles Elioni juhatuse esimees Valdur Laid.

28. aprillil jõuab Tallinnasse armastatud vokalist-helilooja-visionäär Bobby McFerrin (USA), kes annab Eesti muusika- ja teatriakadeemias kaks meistriklassi – kooridirigentidele ja lauljatele. Reedel, 29. IV täidab McFerrin oma häälega Nokia Kontserdimaja lava – tuleb valmis olla rohketeks üllatusteks! Festivali „unistuste kontsert“ saab teoks koostöös Euroopa kultuuripealinnaga.

Laupäeval, 30. IV võib Nokia Kontserdimajas kuulda noort lauljatari Mayra Andradet (Roheneeme saared), Kameruni päritolu bassist ja laulja Richard Bona ei luba meil ära unustada aafrika rütme ja duala keele kõla. „Jazzkaare” nädalalõppu mahub veel kaks suurt klubiõhtut Rock Cafes – 28. IV kuumad rütmid ansamblitelt Omar Puente Group (Kuuba-UK) ja Hamleto Stamato Samba Quartet (Brasiilia) ning 29. IV funky ja hip-hopi artistid Milk & Jade by Dana Leong (USA) ja Funky P Society feat. Isaac Roosevelt (Luksemburg-USA). Punkt üksteist päeva kestvale peole saab pandud aga 30. aprillil Von Krahli kahel korrusel.

Tänavusel Euroopa kultuuripealinna aastal toob „Jazzkaar” koostöös SA Tallinn 2011-ga jazzi ka avalikku linnaruumi – festivali ajal asuvad toimetama šoti kvartett Brass Jaw ning kohalikud muusikud-poeedid-kunstnikud norra trummari Jakop Jannssonni ja eesti saksofonisti Siim Aimla eestvedamisel eesmärgiga üllatada publikut ootamatutel hetkedel ebatavalistes asukohtades. Lisaks toimub festivali raames palju erinevaid tegevusi nagu jazziplakatite näitus, workshop’id, traditsiooniks saanud JazziMaali kontsert ja palju muud. Festivali kajastavad operatiivselt vabatahtlikud reporterid ja fotograafid, mitmetest kontsertidest toimuvad otseülekanded ja salvestused Eesti Rahvusringhäälingu vahendusel.

„Jazzkaare” suurimad toetajad on kuldsponsor Elion, Kultuurkapital ja Tallinna linn. Peasponsorid on Eesti Päevaleht, ERGO ja Sokos Hotel Viru, aastasponsorid Aktaprint, Estonian Air, Tallink ja Info-Auto. Jätkuvalt oluline on ka Kultuuriministeeriumi, välisinstitutsioonide ja kohalike koostööpartnerite toetus.

 „Jazzkaar 2011” piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.piletilevi.ee alates 3. veebruarist. Nokia Kontserdisaalis toimuvate kontsertide piletid on müügil ka Ticketpro müügipunktides (www.ticketpro.ee). Elioni kliendile on piletid alati vähemalt 10% soodsamad. „Jazzkaare” piletiinfot saab numbril 666 0030 või piletid@jazzkaar.ee.

 www.jazzkaar.ee, www.tallinn2011.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht