20. novembril „POTATOPRINT VI“ Abja Kultuurimajas
Pühapäeval 20. novembril kell 13.00 avatakse Abja Kultuurimajas näitus „POTATOPRINT VI“, kus on näha valik Kuuendal Rahvusvahelisel Kartulitrüki festivalil valminud töödest. Avamisel toimub kartulitrüki töötuba, kus kirjame Halliste kihelkonna mustritega paberkotte, kasutame selleks kohupiimavärvi ja muldpigmente. Kõik vajalikud materjalid kohapeal olemas. Soovi korral võib kaasa võtta ka oma materjale. Näitus on avatud 18. detsembrini Abja Kultuurimaja, Pärnu mnt 28, Abja-Paluoja
12.-14. augustil 2011. aastal toimus Järvamaal Türi vallas Kabala Rahvamajas Kuues Rahvusvaheline Kartulitrüki Festival. Festivali eesmärgiks on tutvustada ja propageerida kartulitrükki kui üht primitiivseimat ning loodussõbralikumat graafika/trükikunsti tehnikat, ühendada erinevast soost, vanusest, rahvusest ja erineva erialaga inimesi läbi lõõgastava manuaalse tegevuse ja pühitseda kartuli kui eestlaste põhitoiduse tähtsust. Kartulitrükifestival ei pürgi eliitseks kunstisündmuseks vaid ühendab alternatiivset trükikunsti ja lõõgastavat looduses viibimist ning uute tutvuste sõlmimist enne sügistalvise pingerikka tööperioodi algust.
Kuuendast festivalist võttis osa kakskümmend üheksa eelregistreerunut. Sellel aastal oli festivali teemaks “Kiri”.
Kiri on iidne läänemeresoome päritoluga sõna, mis esineb sageli rahvalauludes ja kuulub samasse sõnaperre kui kirendama ja kirjama ning kirju ja kirev. Tänapäeva inimestele tähendab kiri eelkõige kirjatähtedest kokkuseatud sõnu, lauseid ja tekste, mida võib vahetada posti teel või e-kirjana. Vanemas kõnepruugis tähistas sõna kiri ka piiblit ja teisigi raamatuid – on ju kiri ja raamat tähemärkidega kirjuks tehtud, “kirjutatud”. Eesti talurahvas on aga sadu aastaid nimetatud kirjadeks eelkõige mustreid ja ornamente. (Vaike Reemann “Kiri, muster, ornament” 2009.)
Festivalil mõtisklesime kirja eri aspektide üle. Toimusid kirjasõna, kirjatähe ehk tüpograafia ja kirja kui rahvusliku mustri loengud ja töötoad. Lisaks kirja teemale arendasime edasi looduslike värvide kasutamist kartulitrükis ning “kirjasime” kartuliga tekstiile ja tapeete.
Festivalipäevad möödusid Kabala Rahvamaja seinte vahel rõõmsalt ja produktiivselt. Reedel avas festivali haarava loomislauluga Reet Talimaa rahvuslike mustrite loeng. Seejärel lõid teises suunas mõtted lahti Vahur Afanasjev ja Mare Sabolotny. Laupäeval rääkis Mart Anderson kandilistest kirjatüüpidest ja pühapäeval värvisime Ulla Lapiolahti juhendamisel lõngu ja kangaid karmiintäiga lillakaspunaseks ja kohalike taimedega rohekaskollaseks. Osalejad olid kartulitrükist nii haaratud, et ei suutnud loengute ajalgi kartulit lauale panna või vahepeal õue jalutama minna. Väikseks vahelduseks oli laupäevaõhtune saun ja lauajalgpall.
Festivali tulemuseks on hulk rõõmsaid ja rahulikke inimesi ning virn kunsti, mille hulgast tehtud valikut näete Abja Kultuurimaja seintel.
MTÜ Potatoprint
www.printpotato.pri.ee