Ajaloolaupäevakute sügishooaja esimese ettekande teemaks on Vene tsaar Peeter I

Laupäeval, 7. septembril kell 13.00 toimub Maarjamäe lossis ajaloolaupäevak sarjast „Valitsejad Eesti ajaloos“. Tuntud kultuuriajaloolane Jüri Kuuskemaa räägib Peeter I rollist Eesti ajaloos.

Põhjasõda kujunes Eestimaale ja Tallinnale senise ajaloo suurimaks katastroofiks. Samas pani see aluse uuele, varasemast erinevale arengule Venemaa protektoraadina. Põhjasõja algatanud Peeter I (1672-1725) külastas Tallinna alates 1711. aasta jõuludest kuni 1723. aasta suveni üheksal korral. Tema abikaasa Katariina I Tallinnas viibimiste täpne arv pole teada. Loengu teljeks on Peeter I aegse Vene tsaaririigi sõjaline tegevus siinmail, sõjasadama ja Kadrioru lossiansambli rajamine, suhtlus kohaliku magistraadi, kodanike ja aadelkonnaga. Arhiividokumentide ja kirjanduse põhjal joonistuvad välja ka Peetri ja Katariina isikuomadused, mis võimaldasid neil jätta ajalukku värvika jälje ning panna aluse legendidele, mille seas on tõenäolised trofeetüdrukust Venemaa keisrinnaks saanud Marta/Katariina I Eesti (täpsemalt Rõngu) juured.

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Kuuenda loengutesarja läbiv teema on “Valitsejad Eesti ajaloos”. Eestil on läbi ajaloo olnud väga eripalgelisi juhte, võimukandjaid ja valitsejaid, kes on mänginud maa arengus olulist rolli. Kõik nad väärivad põhjalikumat tutvustamist ja nende teod tänapäeva vaatekohast analüüsimist. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning annavad hinnangu eri ajastu võimuesindajate tegevusele.

Ajaloolaupäevakud toimuvad kord kuus laupäeviti algusega kell 13.00 Maarjamäe lossis (Pirita tee 56).

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 28. septembril 2013, mil räägitakse Konstantin Pätsist.

http://www.ajaloomuuseum.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht