Uurimuslik näitus ja raamat ajaloo käsitlusest 19. sajandi kunstis

Kadrioru kunstimuuseumi uus väljapanek „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” toob esmakordselt kokku Eestis ja Lätis 19. sajandil loodud ja kogutud ajaloopildid. Näitusega kaasneb ulatuslik publiku- ja haridusprogramm ning raamat „Friedrich Ludwig von Maydelli pildid Baltimaade ajaloost”, mis tutvustab kohaliku ajaloopildi traditsiooni arengut ning avab kaasaegse ajalooteadvuse tagamaid.

19. sajand oli ajaloosajand, mil ajaloost kujunes omaette teadusharu ning kasvas plahvatuslikult selle populaarne tõlgendamine ja sidumine rahvuse ja maaga.
Väljapanek keskendub neljale Baltimaade 19. sajandi kunsti- ja ajaloopublikut enam erutanud teemale: oma maa nn euroopaliku ajaloo algusele 12.–13. sajandil ja rahva usulistele tõekspidamistele; Baltimaadega seotud Venemaa vanemale ajaloole; Napoleoni-vastastele sõdadele; ajaloo- ja rahvuskangelase surma ning postuumse austamise problemaatikale. Viies näitusesaal tutvustab Euroopa ajaloopildi traditsiooni antiikseid juuri, hilisemat arengut ja vaimustust sellest 19. sajandil.

Näitusega kaasnev raamat „Friedrich Ludwig von Maydelli pildid Baltimaade ajaloost” koosneb Friedrich Ludwig von Maydelli (1795–1846) kui Baltimaade ajaloo üht esimest käsitlejat ja „pildistajat”¬ tutvustavast sissejuhatusest ning tema albumi „Viiskümmend pilti Venemaa saksa Läänemere-provintside ajaloost” kommenteeritud tõlkest ja piltidest.

Laupäeval, 14. septembril toimub näitusel „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” publikupäev, mille raames saab osaleda ekskursioonidel ning Laupäevaakadeemia loengul.
www.kadriorumuuseum.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht