Andrus Joonase näitus Pärnus

Reedel, 27. septembril kell 17.00 avatakse Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas (Nikolai 27) Andrus Joonase näitus „Zjem-a, Daur-a“.

Zjem-a, Daur-a tähendab Udmurdi keeles šamaaniks pühitsemist. Näitus annab põhjalikuma ülevaate Andrus Joonase viimase kolme aasta maali- ja performantsiloomingust, mille ideed on valdavalt saadud Venemaalt Udmurtiast ning Volga äärest. Viidatud kohti külastas kunstnik seoses Širajevo kaasaegse kunsti biennaaliga 2011. ja  2013. aasta suvel. Andrus Joonas osales samuti  2012. aasta suvel Dulesovos ja 2013. aastal Jundas toimunud Udmurtia etnofuturistlikest sümpoosionitel.
Andrus Joonas: „Näituse pühendan oma esivanematele, kes rändasid 19. sajandil Tsaari-Venemaa avarustesse otsima Tõotatud Maad ja Valget Laeva. Mõned neist jõudsid Siberisse, mõned Musta mere äärde. Eestlaste kogukonnad said ruttu  majanduslikult jõukaks tänu töökusele, tahtejõule ja õpihimule. Aga ajad muutusid ruttu ja uus režiim võttis neilt kõik, mis võtta andis – kellelt vara, kellelt elu.  Nooremad ja hakkajamad tulid valdavalt peale teist ilmasõda Eestisse tagasi. Minu vanemad kohtusid Kaukaasia Eestlaste kokkutulekul Tallinnas, ENSV-s.  Ilmselt on otsija vaim ja julgus pärit minu esivanematelt, sest olen alati otsinud ja olen ka leidnud. Tõotatud maad olen näinud, olen näinud ka Valget Laeva.  Kolmeaastane periood pea kahekümmneaastasest kunstniku teekonnast lõppes möödunud augustis ootamatu lahendusega: šamaaniks pühitsemisega. Tseremoonia viisid läbi Udmurdi  šamaanid  Jüri  ja Jon-Jon.“
 

25.09. – 26.10.2013

www.linnagalerii.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht