Tartu Kunstimuuseumis avatakse näitus “Muuseumi valik 2013: Alar Tuul”

Kolmapäeval, 13. novembril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumi Kunstikabinetis uus näitus “Muuseumi valik 2013: Alar Tuul”.

 
Eelmisel aastal Kunstikabinetti avades otsustas muuseum seada sisse traditsiooni tähistada oma novembrikuist sünnipäeva ühele noorele tähelepanuäratanud kunstnikule esimese muuseuminäituse kinkimisega. 2012. aasta muuseumi valik oli Tartu Ülikooli maaliosakonna magistrantuuri lõpetanud Anna Hõbemäe, kelle värviküllased abstraktsed maastikud täitsid tillukese saali sooja päikeselise üliküllusega.
 
Sellel korral on muuseumi valikuks 2010. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli maalingute osakonna lõpetanud Alar Tuul (s 1982), kelle looming on Eesti noorte autorite hulgas üks äratuntavamaid ja individuaalsemaid. Valiku langetamise lõplikuks tõukeks oli sellekevadine Tuule isiknäitus „Aruanne“ Tartu Kunstimaja väikeses galeriis, mis mõjus oma ühtsuses ja äraspidisuses tõeliselt värskendavalt. Seekordseks näituseks on kunstnik maalinud neli täiest uut teost.
 
Tuule Karel Appel’it või Jean-Michel Basquiat’i meenutavad automatistlikult naiivsed pildipinnad on aastate jooksul liikunud üksikutelt detailidelt üha suuremate üldistusteni. Kriipsujukud ja rõngas-silmsed olendid on säilinud, kuid enam ei moodusta üksikud stseenid tervet kompositsiooni, vaid on osad suurematest panoraamidest. Ka maalimislaad on eemaldunud selgelt joonepõhisest kujutamisest ning on nüüdseks kantud pigem värvilaikude kombinatsioonidest ning voolava värvi kasutamisest keskkondade loomisel. Emotsioon (värv) on asendanud kalkulatsiooni (joon), alateadvus selge ajendi ning nendest vaadetest võib välja lugeda tuhandeid lugusid ja konstrueerida üha uusi maailmu.
 
Mõlemal aastal on muuseumi valikuks osutunud kunstnikud võtnud tillukese ja kammerliku saali ning muutnud selle kordades suuremaks. Hõbemäe tõi siia terve suvise päikesepaiste, Tuulel mahub Kunstikabinetti aga lõputu hulk omailmu. Näituse suurus oleneb vaid vaatajast.
 
Näitus „Muuseumi valik 2013: Alar Tuul“ jääb avatuks 8. detsembrini.
 
Tartu Kunstimuuseum
Raekoja plats 18
K-P 11-18
www.tartmus.ee
facebook.com/tartmus

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht