Sõjajärgse modernismi suurkuju Lepo Mikko looming Kumus

Reedest, 22. novembrist saab Kumu kunstimuuseumi suures saalis vaadata eesti sõjajärgse modernismi silmapaistva esindaja Lepo Mikko (1911–1978) maale. Rohkem kui 30-aastase pausi järel on võimalik tutvuda kunstniku loominguga kogu selle mitmekesisuses. Väljapanekut toetab kunstniku elu ja loomingut tutvustav põhjalik raamat.

Teise maailmasõja järgsest ebastabiilsusest ja stalinlikust kunstipoliitikast karastatud pallaslase loominguline kõrgaeg oli Hruštšovi sula ajal. Lepo Mikko suutis tabada ja edasi anda olemuslikku optimismi, mis iseloomustas 1950. aastate lõpust kuni 1960. aastate teise pooleni Nõukogude Eesti ühiskonda. Näitus tutvustab nii monumentaalseid ühiskondlikku temaatikat käsitlevaid maale kui ka väiksemaformaadilisi, ent teostuselt ehk huvitavamaidki teosed, millele eesti kunstis on raske midagi kõrvale seada.

Näitusega kaasnev raamat on esimene trükis, mis käsitleb Lepo Mikko elu ja tegevust süvitsi. Vaatluse all on kunstniku loomingu eri aspektid: näituse kuraator Anu Liivak kajastab põhjalikult Mikko kunstiloomingut, kirjandusteadlane Tiina Ann Kirss vaatleb maalikunstniku tekstilist pärandit ning kunstiteadlane Tamara Luuk Mikko rolli õpetajana.

Kolmapäeval, 27. novembril kell 18 vestlevad näitusel kunstniku õpilane Tiit Pääsuke ning kuraator Anu Liivak programmi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames. Osalemine muuseumipiletiga.

Eesti Kunstimuuseum tänab koostöö eest: Lepo Mikko pärijaid, Tartu Kunstimuuseumit, Mart Leppa, Enn Kunilat ja teisi näitusele töid laenanud erakogude omanikke, Rahvusarhiivi Filmiarhiivi, Eesti Digikeskust ning näituse toetajat Eesti Kultuurkapitali.

Näituse kuraator: Anu Liivak
Näituse kujundajad: Juta Lember ja Tiit Pääsuke
Näituse ja kataloogi graafiline kujundaja: Tiit Jürna

Näituse visuaalid asuvad Eesti Kunstimuuseumi digikogus.

Näitus „Lepo Mikko (1911–1978)” jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 19. aprillini 2014.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht