Uuring kinnitab esmaseid märke arhitektuurituru taastumisest

Euroopa Arhitektide Nõukogu (EAN) korraldatud 12. uuringu tulemused kinnitavad esmaseid märke arhitektuurituru taastumisest. Sellegipoolest on erinevused riigiti jätkuvalt suured. Eesti arhitektuuriturg näitab elavnemise märke just erasektori osas.

EANi 12. majanduse suundumuste uuring näeb arhitektuuri kui elukutse ja majandusharu jaoks paljulubavaid märke. Möödunud aastal kasvas arhitektuurivaldkonna praegust olukorda heaks või väga heaks pidanud küsitletute arv üle kahe korra, suurenedes 9,1%-st 2013. aasta jaanuaris 21,9%-ni 2014. aasta jaanuaris.

Arvud näitavad, et erinevused on riigiti jätkuvalt suured. Kui Lõuna- ja Kesk-Euroopa turul näib olevat seisak, on olukord Põhja-Euroopas, eesotsas Norra, Rootsi ja Soomega väga hea.

Eesti Arhitektide Liidu esindaja ning Euroopa Arhitektide Nõukogu juhatuse liikme Indrek Näkk’i sõnul näitab Eesti arhitektuuriturg elavnemise märke just erasektori osas.

“Sel aastal on hakatud tellima nii korterelamuid, eramuid, tööstushooneid kui ka kaubamaju. Erasektori tellija proovib hetkel kasu lõigata ehitussektori vaegseisust seoses Euroopa Liidu poolt rahastatavate projektide madalseisuga,” arvab Indrek Näkk.

Euroopa arhitektuurituru suurenevat optimismi toetab ilmselt ka lühiajaliste töökoormuse prognooside väike kasv. Kuigi vastanud märgivad, et töökoormuse tõusu suundumus laieneb kõigile turuosadele, näib kõige märgatavama arengu läbi teinud olevat riiklike ja eraomanduses elamispindade turg.

2013. aasta jaanuaris märkis 16% vastanutest, et ootavad sektoris töökoormuse kasvu, 2014. aasta jaanuaris on neid juba 24,3%. Ka äriprojektide ning teiste avalike ja eraprojektide puhul on märgata väikest kasvu.

“Eesti arhitektidel on tööd rohkem kui varasematel aastatel ning ka projekteerimise hinnad on põhjast natuke ülespoole kerkinud. Euroopa Liidu poolt rahastatavate projektide vähesus meie arhitekte väga ei puuduta, pigem mõjub positiivselt, kuna EU projektid olid rohkem seotud infrastruktuuride arendamisega ning nüüd selle tõttu, et EU rahastusega projekte on vähem, püsivad ehitushinnad madalal, mis elavdabki erasektori hoonete tellijat,” räägib Indrek Näkk.

Alates 2008. aastast on kasvava töötajaskonnaga ettevõtete arv suurenenud ning nende vastanute arv, kes ootavad töötajaskonna suurenemist järgmise kolme kuu jooksul, on alates 2010. aastast stabiilselt kasvanud (10,1% kuni 15,2% aastal 2014).

Seega kinnitab uuring, et olukord Euroopas on stabiliseerumas ning eelmistes uuringutes täheldatud varajased märgid on muutunud märgatava mõjuga suundumusteks, mis lasevad arvata, et toimub turu järkjärguline taastumine.

EANi 12. majanduslike suundumuste uuring korraldati 2013. aasta detsembris ja 2014. aasta jaanuaris ning sellele vastas üle 4600 inimese. Selliseid uuringuid korraldatakse iga kuue kuu tagant, et teada saada, mis viisil ja kui suurel määral mõjutas arhitektuurivaldkonda majanduskriis.

Uuringutulemuste täisversioon asub siin:

http://www.ace-cae.eu/public/contents/getdocument/content_id/1776

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht