Éric Rohmeri filmide retrospektiiv Sõpruses

28. veebruarist 9. märtsini toimub kinos Sõprus Prantsuse kino uue laine pioneeri Éric Rohmeri filmide retrospektiiv. Kümne päeva jooksul tulevad näitamisele suurmeistri kümme tuntuimat teost seal hulgas „Minu öö Maudi juures“, „Markiis Di O“ ja „Lenduri naine“.

Prantsuse uue laine režissöör Éric Rohmer on väljaspool kodumaad teenimatult vähetuntud. Ometi oli just tema kaasaegsetest lavastajatest üks viljakaim, populaarseim ja samas ka kompromissituim. Mõttekaaslane Jean-Luc Godard nimetas Rohmeri oma vennaks ja François Truffaut pidas kolleegi 20. sajandi olulisimaks filmitegijaks.

Rohmerist teeb suure lavastaja eelkõige mõõtmatu inimlikkus.  Veendunud katoliiklasena huvitas kunstnikku peamiselt inimese võime kiusatustele vastu panna ning ta mängis oma filmides palju saatuse ja vaba tahte vastastikuse mõjuga.  Nii on tema filmide läbivaks teemaks intelligentsete tegelaste läbikukkumine oma ihadele vastuseismisel. Täpselt nagu eluski on õhus on pidev dilemma – kas kuulata mõistuse või südame häält?
Üdini kirglik, vaimukas ja aus Rohmer ei paku meile põgenemisteed, vaid aitab silmitsi seista maailmaga, milles elame. Rohmer on ühteaegu romantiline filosoof ja maagilise realismi leebe praktik.

Filmides säravad lisaks uustulnukatele ka mitmed prantsuse kino suurkujud sh Bruno Ganz („Der Untergang“, „Michael Kohlhaas“), Jean-Louis Trintignant („Amour“, „Kolm värvi: Punane“).

Retrospektiivi kava
28.02 – Minu öö Maudi juures / Ma nuit chez Maud (1969)
1.03 – Markiis di O… / Die Marquise von O… (1976)
2.03 – Lenduri naine / La femme de l’aviateur (1981)
3.03 – Hea abielu / Le beau mariage (1982)
4.03 – Pauline mere ääres / Pauline à la plage (1983)
5.03 – Roheline kiir / Le rayon vert (1986)
6.03 – Kevadlugu / Conte de printemps (1990)
7.03 – Talvelugu / Conte d’hiver (1992)
8.03 – Suvelugu / Conte d’été (1996)
9.03 – Sügislugu / Conte d’automne (1998)

www.kinosoprus.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht