Kanada suursaadik John Morrison kutsub fotonäitusega loodust säästma

Kanada suursaadiku John Morrisoni fotonäitus “Arktika saladused” avatakse neljapäeval, 17. aprillil kell 13.30 Tallinna Ülikooli Mare maja 2. korruse galeriis. Näituse avavad suursaadik Morrison ning Tallinna Ülikooli rektor professor Tiit Land.

John Morrison on Kanada suursaadik Eestis, Lätis ja Leedus. Oma võimsaimaks elukogemuseks peab ta avastusretke Kanada Arktikasse ajal, mil ta töötas Kanada Kaitseuuringute Nõukogu ja Põhja-Ameerika Arktika Instituudi heaks. “Sealkogetu pani mind mõistma, et koos muutustega, mille on kaasa toonud kliima soojenemine ning väsimatu jaht energiaallikatele ja loodusvaradele, on oluline välja töötada sobivad valitsemisviisid, mis tooksid kasu ka Arktika elanikele,” ütles John Morrison.

Morrisoni fotonäitusel näeb Kanada Arktika puutumatut loodust. Need alad on täna enda kaitse alla võtnud rahvuspark, et neid tulevastele põlvkondadele säilitada. Inuiti tüdrukud piltidel näituse lõpuosas on juba üle 40 aasta vanad ning olnud oma elu jooksul tunnistajaks tohutule muutusele, nende lapsed kogevad muutusi aga tõenäoliselt veelgi enam.

Näitusele eelneb Kanada ja Eesti ülikoolide säästva arengu alaseid tegevusi tutvustav kõnekoosolek, mis algab 17. aprillil kell 13.00 Tallinna Ülikooli Tallinna Saalis (M218). Ettekannetega esinevad Tallinna Ülikooli Ökoloogia Instituudi direktor Mihkel Kangur teemal “Roheline ülikool ja säästva arengu hariduskeskuse esimene aasta” ning Kanada Manitoba Ülikooli professor Thomas Falkenberg teemal “Säästva arengu haridus”.

14.-17. aprillil on Tallinna Ülikoolis roheline nädal, mis keskendub taastuvenergia kasutamise, kliimamuutuste ja säätva arengu hariduse teemadele.  Vaata Tallinna Ülikooli rohelise nädala kava siin: http://www.tlu.ee/et/Yliopilaskond/Syndmused/4823/tallinna-ulikooli-roheline-nadal-roheline-energia

John Morrison oma fotonäitusest “Arktika saladused”:

“Ülikoolis õppides avanes mul võimalus olla 1969., 1971. ja 1972. aasta suvel Kanada Arktikas töötanud uurimisrühmade liige. Mul polnud varasemaid kogemusi, kuid õppisin peagi lumenäidiseid kaaluma ja analüüsima, ilma vaatlema, jääaluse merevee temperatuuri ja soolasust mõõtma, radariga jääpankade liikumist jälgima, mootorsaane parandama ning loomulikult ka külmakraadidega telkima.

Me mõõtsime Devoni saare jäämütsi tekkimist ja sulamist, et teha kindlaks, kui kiiresti jääkate taganeb ning kui palju on jääd sajandite jooksul juurde tekkinud ja sulanud. Põhja-Ameerika põhjapoolseimas osas Ellesmere’i saare põhjarannikul uurisime hiiglaslikke šelfiliustikke, mis on küll maa küljes kinni, kuid eenduvad Põhja-Jäämerre – kas nad hakkavad eralduma? Kogusime andmeid, mis aitavad ennustada, kuidas vesi ning jää Atlandi ookeani ja Põhja-Jäämere vahel liiguvad.

Käesolev näitus illustreerib osa sellest tööst. Kõige rohkem näeb siin aga seda, mis jättis minule sügavaima mulje: ilusat ning dramaatilist vaatepilti, mida pakub maal ja merel aastaaegade vaheldumine talvest suveks. Kõrg-Arktika on puudeta kõrb, kus 9 kuud aastas valitseb jäine vaikus. Lühikesel sulaperioodil tekivad sinna aga mäslevad jõed, ebasoodsa pinnase kiuste hakkavad õitsema lilled, ning rebased, muskusveised, hülged ja muud loomad kasutavad ära nappi suvist hingetõmbeaega.

Fotodelt paistvad piirkonnad on ka tänapäeval peaaegu asustamata, kuid kuuluvad nüüd rahvuspargi koosseisu, mis neid alasid tulevastele põlvkondadele säilitab. Inuiti tüdrukud piltidel näituse lõpuosas on juba üle 40 aasta vanad ning olnud oma elu jooksul tunnistajaks tohutule muutusele, nende lapsed näevad aga veelgi enam. Koos muutustega, mille on kaasa toonud kliima soojenemine ning väsimatu jaht energiaallikatele ja loodusvaredele, tuleb välja töötada sobivad valitsemisviisid, mis tooksid kasu ka Arktika elanikele. Arktika Nõukogus, mida hetkel juhib Kanada, on kaheksa liikmesriiki oma jõud just sellele pühendanud.

“Arktika saladused” ei tähenda ainult uusi teaduslikke avastusi ja teadmisi, vaid ka ootamatut ilu, mida see karmi kliimaga ning harva külastatav paik endas peidab. Loodan, et näituse külastaja tunneb siit lahkudes samasugust imetlust nagu mina 40 aastat tagasi.”

Näitus on avatud Tallinna Ülikooli Mare maja 2. korruse galeriis 17.-29.04.2014.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht