“Kunst, arhitektuur, vabamüürlus. Rutikvere mõisa Pistohlkorsid”

Neljapäeval, 29. mail kell 16 toimub Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23) ettekanne näitusel "Kunst, arhitektuur, vabamüürlus. Rutikvere mõisa Pistohlkorsid" . Näituse kuraator Epi Tohvri räägib teemal " Millest võiksid jutustada Katariina maja putod?"

 
Näitus keskendub kahe Rutikvere mõisa omaniku, Otto Friedrich von Pistohlkors vanema (1754–1831) ja tema poja, Otto Friedrich von Pistohlkors noorema (1781–1843) kunstipärandi eksponeerimisele. Peamiselt Eesti Kunstimuuseumis säilitatud joonistused on väga kõnekad, ehkki mõlemad mehed olid harrastuskunstnikud. Kunagi Pistohlkorside perekonnale kuulunud ja tänasel päeval Tartu Linnamuuseumi koduks oleva linnapalee ehitas O. Fr. von Pistohlkors vanema vend Woldemar Conrad von Pistohlkors. 1790. aastal valminud hoone arhitektiks oli Tartu linnaarhitekt J. H. B. Walter.
O. Fr. von Pistohlkors vanem oli ühiskonnas tegus mees – väljapaistev harrastusarhitekt, botaanik, kohtunik, Liivimaa maanõunik, kartograaf ja Põltsamaa kiriku eestseisja. Tema kui valgustatud vabamüürlase kavandite ning plaanide alusel kujundati 18. ja 19. sajandi vahetusel suurejooneliselt Rutikvere mõisaansambel praeguse Järva- ja Jõgevamaa piiril. Näituse üheks võtmeks on ajaloolise vabamüürluse ning arhitektuuri ja kunsti seosed.  18. sajandi vabamüürluse väärtushinnangud (täiustumistahe, kõrge moraalsus, sallivus, heategevus) esindasid varase tsiviilühiskonna ideaale ning mõjutasid visuaalselt ka elukeskkonda.

Info tel. 746 1900 või http://linnamuuseum.tartu.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht