6. Tallinna Rakenduskunsti Triennaaliga koos avanevad kolm satelliitnäitust
Triennaali peanäituse avamisele eelneb 23. novembril Marit Ilisoni performance „70 puuvillast kitlit“, 22. novembril avatakse Eesti Kunstiakadeemia üliõpilaste satelliitnäitus „Kogumise kunst. Jagamise kunst” Okupatsioonide muuseumis, 23. novembril toimub ka „Corpus Container” avamine HOP galeriis.
Projektis „70 Cotton Smocks“ (70 puuvillast kitlit) tegeleb Marit Ilison ümbritsevast keskkonnast pärit väärtuste ja infomüra omastamise temaatikaga, siin on põimunud nostalgia, mälestused, stereotüüpsed mõttemallid ning autori isiklikud eneseotsingud ja vaated elu olemusele. Projekti füüsiliseks väljenduseks on 70 ükshaaval käsitsi värvitud puuvillast kitlit gradatsioonis valgest küllastunud tumelilla toonini, mida avaperformance’il kannavad 70 naist. Enese taasleidmine saab autori arvates toimuda läbi isikliku kasvu ja teadvuse arengu ning nii oli ka meditatiivne ja keeruline värvimisprotsess autorile suur eneseületus ja seotud aktiivselt oma „kitli seljast heitmisega”. „70 puuvillast kitlit“ jäävad Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumi trepigaleriisse näitusena kuni triennaali lõpuni 3. veebruaril 2013.
Corpus container HOP galeriis, avamine 23. novembril kell 16 (24.11-11.12.2012)
Corpus container on projekt, mis uurib inimest selle eri aspektides: meie suhtumist kehasse, isikusse, iseendasse, sisemisse ja välisesse. Inimese keha võib näha kui sadat triljonit rakku, kui organismi, 1,7 meetrit ainet või kui hinge asupaika. Meie vaatleme keha kui mahutit. Kus see algab ja lõpeb, kas meeled on inimese välispikendused või hoopis infot koguvad siseelundid. Corpus container on füüsilisi väljendusvahendeid kasutav näitus ja pidevas muutumises protsess. See teiseneb näituseaja kuludes sarnaselt inimesele.
Rühmituste A5 ja OTSE! koostööle on korraldusliku ja kontseptuaalse panuse lisanud Steinbesser. Steinbeisser on valdkondadevaheliste kogemuste vahetamiseks mõeldud platvorm, mis asub Amsterdamis ja on aktiivne üle maailma. www.steinbeisser.org
A5 ühendab alates 2008. aastast kolme sarnase visiooniga kunstnikku: Annika Petterson (Rootsi), Romina Fuentes (Argentina) ja Adam Grinovich (USA). Kõik A5 liikmed elavad ja töötavad praegu Stockholmis Rootsis elukutseliste kunstnikena ja on spetsialiseerunud tänapäevasele ehtekunstile.
OTSE! on kunstirühmitus, mille lõid 2010. aastal ehtekunstnikud Rainer Kaasik-Aaslav ja Annika Kedelauk ja sepp Nils Hint.
Kogumise kunst. Jagamise kunst Okupatsioonide muuseumis, avamine 22. novembril kell 17 (23.11.2012–03.02.2013)
Näitusel esitatud tööd on valminud Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna magistrandide semestriprojekti käigus. Näituse idee on välja kasvanud suure triennaali teemast „Kogumise kunst“ (kuraator Love Jönsson) ja seda on laiendatud kogumisega vastassuunalise, ent tihedalt seotud jagamise teemaga. Kogumisega seonduvate kummaliste ning varjatud aspektide käsitlemine on üks üliõpilastele enim huvi pakkunud teemasid. Jagamise kui kogumisega vastassuunalise tegevuse kaudu saab kollektsioneerimist kui nähtust paremini mõista. Näitusel osalevad: Andra Jõgis, Anne Reinberg, Anneli Metsmaa, Birgit Pählapuu, Hans-Otto Ojaste, Heleri-Alexsandra Sits, Karin Kallas, Katarina Kotselainen, Kaupo Holmberg, Külli Nidermann, Liina Lõõbas, Marika Jylhä, Merle Visak, Niina-Anneli Kaarnamo, Pille Kaleviste, Rainer Kaasik-Aaslav, Sandra Allemann, Tatjana Kuusik, Urmas Lüüs, Veronika Anders, kuraator: Tiina Sarapu, näituse kujundus: Sylvia-Johanna Annus
23. novembrist 2012 kuni 3. veebruarini 2012 toimub 6. Tallinna Rakenduskunsti triennaal, millel osaleb 73 kunstnikku 23 riigist, kes käsitlevad oma töödes teemat „Kogumise kunst“. Triennaali peanäitus avatakse Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumis.
Lähemalt programmist: http://www.trtr.ee/et/programm12
Lähemalt kunstnikest: https://www.facebook.com/TallinnAppliedArtTriennial