Adam, Eva ja Angela Draakoni galeriis

Elin Kard

Alates  09. XII 2008 on Draakoni galeriis võimalus osa saada Tiina Tammetalu isikunäitusest „Adam, Eva ja Angela“. “Adam, Eva ja Angela” on autori sõnul maaliprojekt linnamaastikust, millele loob vajaliku konteksti tema aastatepikkune “Eesti maastike” maalisari. Näituse lingiks on eelmisel aastal valminud maaliseeria “Laste Maailm. Laulupidu” ja otseseks paariliseks/vastasmängijaks praegu Tartu Kunstimajas eksponeeritav Tammetalu “The Studies for The Portrait of a Lady” (2008). Kõiki neid projekte ühendavaks võtmesõnadeks on autori poolt valitav vaatepunkt, antud valikust tulenev spetsiifiline (maali)keelekasutus ja selle analüüs.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Mis jääb kaadrisse, kuhu suunab autor seekord fookuse – need on baasküsimused, millest Tammetalu jaoks maalimine algab. Fookuse valik määrab vahendid ja määrab tehnika. Kui fookusevahetus toob kaadrisse uusi objekte, siis nõuab see enamasti ka uue (maali)keele kasutuselevõttu.

Seekordne linnamaastikusari vaatleb tehismaastikku tehismaastikus –  kaupluse vaateakent kui omapärast urbanistlikku kvintessentsi. Kaadris on kolm elementi: lakooniline ja rütmiliselt korduv arhitektuurne abstraktne vorm, plastikust mannekeenid ja kunstvalgus. Arhitektuurse elemendi, kui neist kolmest kõige enam mateeriat eviva kujutamisel on kasutatud “Eesti maastikust” juba tuttavaks saanud rasket ja tihedat värvimassiivi. Valguse ja selles kümblevate kunstkehade kujutamine nõuab autori sõnul aga hoopis teist keelt (loe: pintslikirja ja –tehnikat).

Millise maalispetsiifilise instrumendiga lähenedes siis analüüsida seda magusat valgust ja banaalsetes poosides tegelasi vitriinidest, mille võiks kokku võtta sõnadega “puhas ilu”, küsib Tammetalu. “Loomulikult peenikese pintsliga, kuidas siis muidu, sest see on “ilusa maali” üks tunnustatumaid vahendeid Eestis”, vastab ta ise. “Kes saaks uurijat keelata?”

P.s Näitusel on ka üks alusmaali järgus lõpetamata teos, et näitlikustada ja täita Vano Allsalu poolt T. Tammetalule antud tellimus “Kunsti kiirkokaraamatu” tarbeks, kus TT annab igale maalihuvilisele kiirretsepti selle kohta, kuida luua ilus ja hästimüüv figuratiivne maal.

Näitus jääb avatuks kuni 20. detsembrini 2008.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.

Näituseid Draakoni galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht