Ajaloolaupäevak “Ivan Julm” 20. aprillil kell 13Maarjamäe lossis

Reti Meema

Laupäeval, 20. aprillil kell 13 toimub Maarjamäe lossis (Pirita tee 56, Tallinn) järjekordne ajaloolaupäevak sarjast „Valitsejad Eesti ajaloos“. Ajaloodoktor Andres Adamson räägib esimesest Vene tsaarist Ivan Julmast.

Võib olla harjumatu mõelda, kuid ka esimene Vene tsaar Ivan Julm (1530-1584) on üks neist valitsejatest, kes on Eesti ala kestvamalt valitsenud. Suurem osa Lõuna-Eestist ja Ida-Eesti olid tema võimu all pea veerandsada aastat, ülejäänud Mandri-Eesti mõne aasta vältel. Pääsesid vaid Tallinn ja saared. Ivan Julm oli väga vastuoluline valitseja, kelle ajal Venemaa laienes pindalalt ligi kaks korda, kuid selle rahvaarv vähenes samuti umbes kaks korda.  Tema valitsusajal kehtestati lõplikult isevalitsuslik riigikord, kuid õõnestati ühiskonna alustalad ning kõigest üks inimpõlv hiljem lagunes Moskoovia koost, et sündida pika kodusõja järel juba uue, Romanovite Venemaana.

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos, mis vajavad täiendavat uurimist ning on atraktiivsed ja huvipakkuvad ka avalikkusele. Kuuenda loengutesarja läbiv teema on “Valitsejad Eesti ajaloos”. Eestil on läbi ajaloo olnud väga eripalgelisi juhte, võimukandjaid ja valitsejaid, kes on mänginud maa arengus olulist rolli. Kõik nad väärivad põhjalikumat tutvustamist ja nende teod tänapäeva vaatekohast analüüsimist. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning annavad hinnangu eri ajastu võimuesindajate tegevusele.

Sissepääs ajaloolaupäevakule on 1 euro.

Ajaloolaupäevakud toimuvad kord kuus laupäeviti algusega kell 13 Maarjamäe lossis (Pirita tee 56).

Järgmine ajaloolaupäevak toimub 25. mail 2013, mil ajaloodoktor Enn Küng räägib Gustav II adolfist.

Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali.

Maarjamäe lossi juurde sõidavad bussid 1A, 5, 8, 34A ja 38, peatus Maarjamägi.

Maarjamäe lossis on avatud Eesti Filmimuuseumi näitus „SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand“ ja Eesti Vabariigi ajalugu tutvustav suurnäitus „ISEOLEMISE TAHE“.

Kõiki külastajaid ootab Stsenaariumi kohvik!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht