Ajaloomuuseumis õpituba klaasesemetest

Laupäeval, 6. detsembril 2014 algusega kell 13 toimub Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) õpituba sarjast „ASJA ARMASTAJAD“, kus tutvustame Eesti Ajaloomuuseumi kogus leiduvaid klaasesemeid, räägime klaasitööstuste ajaloost Eestis ning nende õrnade esemete säilitamisest kodustes tingimustes. Õpituba viivad läbi ANNE RUUSSAAR (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator) ja klaasikunstnik MAIE-ANN RAUN.
Õpitoas esimese pooles annab Anne Ruussaar ülevaate Eestis tegutsenud klaasitööstustest läbi ajaloo, keskendudes siiski 20. sajandile, sest sellest ajast pärinevaid esemeid on muuseumi kodudes kõige rohkem. Õpitoa märksõnadeks on siinsed suuremad klaasivabrikud – Meleski, Eidapere ja legendaarne Johannes Lorupi ettevõte Tallinnas, millest hiljem sai Tarbeklaas. Klaasi on Eestis valmistatud 17. sajandist alates, läbi aegade on Eestis tegutsenud vähemalt 54 suuremat või väiksemat klaasitööstust, mis erinevatel perioodidel on tootnud nii lihtsaid rohekast klaasist pudeleid kui lihvitud peegleid ja peeneid kristallesemeid. Lähemalt teeb Anne Ruussaar juttu ka sellest, kas ja kuidas on võimalik klaasesemeid määrata – ära tunda, kas tegu on Eestis toodetud asjaga.
Klaasivalmistamise kunstilist ja tehnilist külge tutvustab emeriitprofessor Maie-Ann Raun, kes jagab ka praktilisi näpunäiteid, kuidas klaasesemeid kodustes tingimustes puhastada ja säilitada. Ühtlasi anname esmaseid näpunäiteid, kuidas vältida kodustes tingimustes ohte sellele õrnale materjalile.
Soovi korral võib kaasa võtta mõne oma kodust pärineva klaaseseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.
Palume osalemiseks registreeruda. Kohtade arv on piiratud! Osalustasu 3 eurot.
Järgmine õpituba toimub 24. jaanuaril 2015 ja teema on „Reisikohvrist Taskani. Nahkehistöö näiteid muuseumi kogus ja nahast esemete hoidmine kodustes tingimustes“.
NB! Alates 22. novembrist saab Suurgildi hoones suures saalis tutvuda ka mininäitust Ivo Nikkolo kaubamärgi 20. juubeliks valminud erikollektsioonist.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht