Avatakse Adamson-Ericu 110. sünniaastapäevale pühendatud juubelinäitus

Evelina Vedom

Laupäeval, 18. augustil avatakse külastajatele Adamson-Ericu muuseumis näitus „Adamson-Eric ja tema kaasaegsed. Mina peegeldused ajas”. Eesti 20. sajandi tunnustatud kunstnike autoportreid esitleva mahuka näitusega tähistatakse 110 aasta möödumist kunstniku sünnist Tartus, 18. augustil 1902. aastal.

„Pidasin oluliseks kaasata Adamson-Ericu teoste kõrvale nende inimeste loomingut, kellega paljudest oli tal võimalus kunsti olemuse ja suundumuste üle mõtteid vahetada,” ütles näituse kuraator ja Adamson-Ericu muuseumi direktor Ülle Kruus. „Eduard Wiiralt, Juhan Muks, Karin Luts ja mitmed teised olid ka Pariisis tema kolleegid ja õpingukaaslased erinevates vabaakadeemiates.”

Näitus „Adamson-Eric ja tema kaasaegsed. Mina peegeldused ajas” vaatleb süvendatult 20. sajandi eesti kunstnike minapilte. Kahel korrusel on enam kui 100 autoportreed ligi 50 kunstnikult, kes kujundasid ühiselt 20. sajandi modernismi Eesti kunstiajaloos. Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni pärleid on täiendatud üksikute erakogudest pärinevate Adamson-Ericu sõprade, kolleegide ja ka õpilaste töödega.

Adamson-Ericu loomingu kõrval on suuremas mahus eksponeeritud selliste kunstnike tööd nagu Eduard Wiiralt, Paul Burman, Henn Roode, Enn Põldroos, Jüri Kask jt.

„Teiste kunstnike tööde kaasamine Adamson-Ericu juubelinäituse väljapanekusse on igati loogiline, sest ta oli tegev mitmes kunstnike loomeorganisatsioonis, samuti kunstiõppe korraldamisel. Tagasivaade on huvitav ja mitmekihiline ning kunsti ajatuid väärtusi esile toov.”

Erich Karl Hugo Adamson ehk Adamson-Eric (1902–1968) oli silmapaistev kultuuritegelane ja loominguline isiksus eesti kunstis. Eelkõige pühendus ta maalimisele, aga tegeles ka peaaegu kõigi tarbekunstiharudega. Adamson-Ericu isikupärast maali- ja tarbekunstiloomingut iseloomustab elegants, peen värvivalik ja kohati vaimukus. Tema loomingus peegeldub eesti kujutava ja tarbekunsti areng enam kui 40. aasta vältel.

Näituse kuraator on Ülle Kruus, väljapaneku on kujundanud Mari Kurismaa ja graafilise kujunduse tegi Inga Heamägi.

Näituse visuaalid asuvad aadressil: http://digikogu.ekm.ee/filiaalid/adamsonericu/pressimaterjal/year-2012

Näitusega kaasnevad haridusprogrammid, mida saab tellida tel 644 5838 või liis.kibuspuu@ekm.ee.

Eesti Kunstimuuseum tänab Lions Club Tallinn Hansat koostöö eest.

Näitus „Adamson-Eric ja tema kaasaegsed. Mina peegeldused ajas” on avatud Adamson-Ericu muuseumis 4. novembrini 2012.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht