Avatakse näitus muuseumi ringreisidest

Marika Ahven

Teisipäeval, 31. märtsil kell 16 avab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum oma 85. aastapäevale pühendatud juubelinäituse „ENNE JA NÜÜD. Muuseumi ringreisid“. Trepihallis olev näitus kajastab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi saamislugu ning viimaste aastate ringreise Eesti eri paigus. Näituse avamise järel kõlab Harju Meeste kontsert.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi eelkäija, Muusikamuuseumi asutamine on tihedalt seotud väljapaistva helilooja ja organisti Peeter Südaga (1883–1920). Temast järelejäänud esemed, noodid ja raamatud said aluseks esimesele väljapanekule 1934 tänases Müürivahe 12 hoones. Aktiivseks eestvedajaks oli August Pulst, kelle panus Eesti muuseumide arenemises ja vanavara kogumises oli väga suur. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi alguseks peetakse 22. märtsi 1924, kui kinnitati Peeter Süda Mälestuse Jäädvustamise Ühing. See pani aluse eesti muusika- ja hiljem lisandunud eesti teatriajaloo jäädvustamisele, kogumisele (sh ringreisid) ja tutvustamisele, mis on muuseumi põhitegevuseks tänaseni. 

Näitus „Enne ja nüüd“ kajastab muuseumi esimesi kogumistöid ja ekspositsiooni loomist ning aastate 2003–2008 välitöid Harjumaale, Virumaale, Jõgevamaale, Tartumaale, Viljandimaale, Valgamaale, Võrumaale, Saaremaale, Muhusse. Muuseumi poolt valitud paikkondade olulisemad objektid, isikud, sündmused on kajastatud viimastel välitöödel tehtud, aga ka muuseumi kogust pärit vanade fotode läbi. See võimaldab tuua esile huvitavaid võrdlusi tänaste olukordade ja muutustega. Keskmuuseumi rolli täites peab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum välitöid väga oluliseks, et omada ülevaadet oma ainevaldkonna kultuuripärandist, selle olukorrast ning säilimisest üle Eesti. Oluline on olnud välitöödel ka eri asutuste konsulteerimine muusikainstrumentide hoidmise osas. 

Näituse koostasid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi töötajad: Kalju Haan, Seidi Raid, Ene Kuljus, Alo Põldmäe, Annely Voitka, Irja Vaher, Iivi Lepik, Simmo Priks, Marika Palu. Kujundas Kadi Pajupuu. Näitus on avatud 19. septembrini 2009 muuseumi trepihallis.

Näituse avamisele järgneb Lauri Õunapuu ja Harju Meeste kontsert – saab kuulda ehedat eesti meestelaulu. Esitatakse lugusid regilauludest uuemate seltskonnalauludeni ning kõiki kohalviibijaid oodatakse kaasa laulma. Harju Meeste sooviks ongi pigem üheskoos laulda kui esineda.

Sissepääs muuseumipiletiga 25.-, 10.-.

Olete oodatud!

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, Tallinn 10146
Üldinfo 64 46 407
info@tmm.ee
www.tmm.ee

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht