Carine Kraus (LUX) / Kaarel Kurismaa (EST), 1Galeriis

1Galerii

1Galeriis saab kuni detsembri lõpuni tutvuda Carine Kraus’i ja Kaarel Kurismaa kineetilise ja püsimatu ühisnäitusega.

Äsja avatud Kraus’i ja Kurismaa ühisnäitus on galerist Mihkel Ilusa sõnul igas mõttes kineetiline, sest ükski teos ei püsi paigal. “Mõlema kunstniku teoste vorm ja neis kujutatu on pidevalt stardivalmis. Näitusel on ka teoseid, milles otseselt ei ole vihjatud tempole, kuid sisemine valmisolek paigalt söösta on üheks läbivaks ühisnäituse märksõnaks,” lausus Mihkel Ilus. 

“Carine Krausi maalikeelt iseloomustab salapära ning liikumises kujutatud tegelased on niivõrd õhulised, et vaatajal ei õnnestu neid profileerida. Publik saab kaasa elada nende tegelaste rännakule läbi kunstilise ruumi. Krausi äärmiselt tundlik pintslikäsitlus teeb kujutatud ruumirännakud kergeks ja graatsiliseks,” iseloomustab näituse kuraator Kraus’i töid. Carine Kraus on rahvusvaheliseslt tunnustatud Luksemburgist pärit kunstnik, kes on alates 1990ndate aastate algusest tänaseni kunstipublikule pakkunud väga mitmekülgset loomingut erinevate meediumite vahendusel perfomance’ist videoinstallatsioonideni.

Kurismaa kineesia läheb näituse kuraatori sõnul mehhaanika valdkonda, sest tema objektid teevad otsest füüsilist tööd. “Kolme meetri kõrgune neljal jalal rütmimasin loob konteksti kogu näitusele, ka ümbritsevatele töödele ja elustab ulmelisi narratiive,” ütleb Mihkel Ilus. “Kurismaa kunst on õnneliku juhuse läbi leitud ja armastusega kokku pandud objektide maailm, mis heliseb, häälitseb ja hõikab. Tema taiestele annab lisamõõtme ulmeline narratiiv, mis avaldub lakkamatus vormimängus.” Kaarel Kurismaa on oma maale näitustel eksponeerinud juba alates 1969. aastast ning aastatel 1973-2010 korraldanud üle 20 isiknäituse Eestis, Lätis ja Soomes. Kurismaa on tuntud ka heli- ja valguseinstallatsioonide loojana nii linnaruumi kui ühiskondlikesse hoonetesse.

Kraus’i ja Kurismaa tööde näitus on 1Galeriis avatud 30. detsembrini. Galerii on avatud Tallinna vanalinnas aadressil Rüütli 4 kolmapäevast reedeni kl 14-19 ning laupäevast pühapäevani kl 12-19.

Näitus sai teoks tänu Luksemburgi välisministeeriumile, MTÜ Luksemburgi Sõprade Seltsile ning Luksemburgi Kunstnike Liidule. 1Galerii eesmärk on korraldada Luksemburgi ja Eesti kunstnike ühisnäitusi ning laiendada kultuurialast koostööd kahe väikeriigi vahel. Galerii toetajad on Nordea, AS Tridens ja Arcelor-Mittal.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht