Dramaturgid kogunevad muuseumisse

Teatripäeva eel, 26. märtsil kell 15 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis avalik vestlusring teatrite dramaturgide ja kirjandustoimetajatega, et pöörata tähelepanu olulisele lavatagusele teatriametile, mis harva laiemat kõlapinda tekitab. Kell 17.00 jätkub vestlusring Jaak Alliku juhtimisel kohtumistunniga Bulgaaria kõrgelthinnatud näitekirjaniku Hristo Boytcheviga.

Dramaturgid ja kirjandustoimetajad, varasema nimetusega kirjandusala juhatajad on läbi aegade olnud teatrite vaimsuse ülevalhoidjad. Kirjandustubades on töötanud mitmeid eesti tuntud kirjanikke – Mati Unt, Paul-Eerik Rummo, Raimond Kaugver, Leelo Tungal, Mihkel Mutt jt. Uuemal ajal on rohkelt tähelepanu saanud Teatri NO99 dramaturg Eero Epner.

Koos praeguse ja varasema aja kirjandustoimetajate-dramaturgidega räägime ametiga kaasnevatest rõõmudest ja muredest, aja ja konteksti muutustest ning teatripildist laiemalt.

Vestlusringi juhib muuseumi teatriosakonna juhataja Kirsten Simmo.

Hristo Boytchev on Eestis tuntuks saanud eelkõige oma kahe näidendi kaudu. Neist esimene – „Kolonel lind“ (1995), mille 2004. aastal lavastas Eesti Draamateatris Hendrik Toompere jr pealkirjaga „Polkovnik lendab õhku“, on autori populaarseim tekst ka maailmas. „On igatahes tore, et meie teatrite mängukavasse on taas hakanud ilmuma lisaks peresuhete ringis keerlevaile näitemängudele ka inimese ja ühiskonna vahekorda analüüsivad teosed,“ kirjutab Jaak Allik esietendusjärgselt „Sirbis“. Aasta tagasi jõudis R.A.A.A.M-i egiidi all ja Madis Kalmeti lavastuses suvepubliku ette ka Boytchevi „Titanicu orkester“ – lavastus, mis kandideerib 2013. aasta teatripreemiale nii lavastaja, lavastuse kui ka nais- ja meespeaosa kategoorias. Lavastusega „Titanicu orkester“ väga rahul olnud autor pakkus oma uusimat teksti lavale toomiseks taas R.A.A.A.M-ile ja Madis Kalmetile. Juba 22. märtsil esietendub Eestis ka Hristo Boytchevi uhiuus mononäidend „Fenomen“, mille peaosa mängib Mait Malmsten. „Fenomeni“ maailma esmalavastust saab sel kevadel näha veel 24. märtsil ja 27. aprillil Vene Teatri väikses saalis ning 31. märtsil Keila Kultuurikeskuses ja 1. aprillil Pärnu Endla Teatri küünis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht