Duncan Robertson “Blooming war! / Õitsev needus” Hop galeriis
Duncan Robertson
BLOOMING WAR! / ÕITSEV NEEDUS
4.01. – 22.01.2013
Hop galerii
Tallinn
näituse avamine neljapäeval 3. jaanuaril kell 17.00.
Duncan Robertson on šoti skulptor ja performance´i kunstnik, kes laveerides üldiselt pronksivalu, fotograafia ning vars-ja ristpiste vahel – esitab käesoleval näitusel oma sõja- ja vägivalla vastase visuaalse statemendi nõela ja niidi abil. Pöörates tikkimise kui meditatiivse kuid siiski üldarusaamade kohaselt feminiinse tehnika abil piste-pistelt irooniliselt pea-peale maskuliinse agressiivsuse kujundid nagu seda sõjatehnika (samamoodi üldarusaamade kohaselt) on.
Duncan Robertsoni installatiivse väljapaneku füüsiliseks keskteljeks on objekt „Camp“ / “Laager“, seinu katab näituse nimitöö „Blooming War!“ / „Õitsev needus*“. Distantsilt barokne satiinist pulmakleit keset näitusesaali ümbritsetud ümara raamistusega lillepiltidest; lähemal vaatlusel rammib igat lillemotiivi tikitud tank, kleitki on tegelikult sõduritelk… Sarnane kahesus valitseb ka kunstniku enese loomust – mees oma parimais aastais neid samu tanke lillede vahele tikkimas, või järjekordse performance´i käigus pruutkleidis tormisel kaljurinnatisel kõlkumas…
Tikandiseeria „Blooming War!“ idee on Duncan Robertsoni poolt omamoodi Esimese Maailmasõjaaegsete tervituskaartide ülekanne tänasesse päeva. Nimelt – lummatuna tikitud lillemotiividega tervituskaartide albumist, mille Duncan sai oma vanaemalt mälestuseks kui kogumi isa (Duncani vanavanaisa) poolt sõja vältel Prantsusmaa rindelt oma tütrele saadetud tervitusist. Duncan Robertson:
„Selles on midagi üli-liigutavat – neis niivõrd õrnades tikitud lillepiltides, mis on saadetud Prantsusmaa lahinguväljalt. Olen kunstnikuna võtnud oma ülesandeks muuta kombatavaks sääraste kujundite liigutava olemuse.“
Oma töödes mitmetähenduslikkusele ning emotsioonide kombatavaks muutmisele rõhudes ootab kunstnik ka käesoleval näitusel vaatajapoolset sekkumist – nimelt objekt „Camp“ / “Laager“ on avatud sisenemiseks.
*Pealkiri „Blooming War!“ sõnasõnalises tõlkes „Õilmitsev sõda!“ ei anna edasi väljendi tähendust, eestikeelset vastet otsides – leidsime (kaasates helgemaid päid keele ja kirjanduse rindelt), et kunstniku enese ja tema tööde loomusele omaselt annab nii poeetilisemal kujul kui ka täpsemalt tähenduse edasi pealkirja tõlge „Õitsev needus“.
Pressiteksti koostas: Silja Saarepuu
Näitust toetab Kultuurkapital.
Tänud: Kerttu ja Peeter, Maria, Villu, Kaarel