Eesti disainerid Budapesti ökodisaninäitusel “Roheline oks”

Eesti Instituut

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Laupäeval 10. novembril avatakse Budapestis Klebelsbergi Kunstikeskuses rahvusvaheline ökodisaini festival ja -näitus “Roheline oks”, mis vaatab taaskasutusele disainerite nurga alt.
 
Eestit esindavad oma töödega disainerid Monika Järg,  Janno Nõu, Tõnis Kalve ja Ahti Grünberg.
 
Monika Järgilt on näitusel muuhulgas väljas vanast autorehvist istepadi ja tikitud puupaneelid, Janno Nõult puuokstest valmistatud riidepuu “Haru”, Tõnis Kalvelt ja Ahti Grünbergilt aga kasutatud puidust mööbel “Derelict”.
 
Monika Järg on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia magistriõppe tekstiili erialal. Kõige suurem väärtus Monika Järgi loodud kangaste juures on nende humaansus.
Seda õhkub tema looduslikest materjalidest, struktuurist ja esteetikast. Uudse lähenemisena liituvad kunstniku teostes puit ja tekstiil: tikitud puupaneelidest moodustuvad põrandale “vaibad”.
 
Janno Nõu on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia disainiosakonna ning on firma Haru üks loojatest. “Haru” riidepuud valmivad aeglaselt. Et nende vormimiseks kasutatakse puudes endas sisalduvat niiskust, saab selliseid riidepuid valmistada ainult vegetatiivsel perioodil kevadest sügiskülmadeni. Põhilised kasutatud puuliigid on sarapuu, paakspuu, toomingas, sekka üllatuskülalisi. Riidepuule lisanduvad ka nende päritolukoordinaadid – nende järgi saab uurida, millises metsatukas just need riidepuud on valminud.
 
Ahti Grünberg ja Tõnis Kalve on mõlemad lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri ja mööblidisaini osakonna. Ahti Grünbergi ja Tõnis Kalve loodud taaskasutusmööbel on valmistatud vanast kasutuseta puidust nagu lagunenud kuurid, kõdunemist ootavad puiduvirnad või tööstuse jääkmaterjalid. Just sellest, et puit on praguline ja kulunud, sünnibki tema värvinüansside ja tekstuuri ilu. Kuigi eesmärk on luua ühtlast vormikeelt järgivad tooted, kujuneb iga ese tänu kasutatud materjalile kordumatuks.
 
Näituse korraldab Klebersbergi Kunstikeskuses, Eesti kunstnike osalust toetab Eesti Instituut Ungaris.
 
Näitus Budapestis jääb avatuks 1. detsembrini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht