Eesti Draamateatris esietendus “Vihmatants” Merle Karusoo lavastuses

Tanel Tomson

7. novembril  esietendus Eesti Draamateatri väikses saalis Meir Z. Ribalowi näidend "Vihmatants" Merle Karusoo lavastuses. Kaks suurt looduse anomaaliat on inimeste elu kulgu pööranud ja mõjutanud juba piiblieelsetest aegadest, need on ühtviisi hävitavad põud ja uputus, mil vesi oma elustava toime vastupidiseks pöörab. Mõlemast on välja loetud maailma lõpu märke või taevast sõnumit, mõlemat on püütud mõjutada nõidumise ja tantsimise maagia abil, oskustega, mida on praktiseerinud ja põlvest põlve edasi pärandanud mitmed maailma rahvad. 

“Vihmatantsu” tegelased toob kokku kohutav põud, kokku saadakse “legendaarse ajal” 19. sajandi II poolel ja kohtumispaigaks on müütiline Edela-Ameerika saluun. Kokku saavad märgilised tegelased: segavereline kõrtsiplika, legendaarne šerif-püstolikangelane, neeger, indiaanipealik ja rikas juut, kõigil neil on oma pill, mille järgi “tantsida”. Ja äkki tuleb nende hulka üks süütu, pärani silmadega iiri maapoiss, kes vist ka tegelikult oskab vihmatantsu.

„Vihmatantsu“ autor Meir Z. Ribalow on laia haardega ja kirju taustaga kultuuritegelane – näitekirjanik, luuletaja, kriitik, õppejõud, spordiloolane, toimetaja, lavastaja. Ta on kirjutanud filmistsenaariume, luulet (peamiselt 1970. aastatel), muusikalitekste ja -laule, kümmekond lasteraamatut. Kirjanikuna on ta tuntuim näitekirjanduse vallas, tema 24 näidendit on lavastatud kokku ligi paarisajal korral mitmel pool maailmas ja need on inglisekeelsetes maades ka auhindu pälvinud. Neist on näidend „Sundance“ lavale jõudnud ka Eestis – Rakvere Teatris 1998. aastal pealkirjaga „Päikesehelk“, lavastaja Rein Oja.

Meir Z. Ribalow “Vihmatants”. Lavastaja Merle Karusoo. Tõlkija Rein Oja. Osades: Merle Palmiste, Ain Lutsepp, Tiit Sukk, Mihkel Kabel, Rein Oja, Tõnis Mägi (külalisena). Kunstnik Peeter Loit. Kostüümikunstnik Ursula Vanamölder. Valguskunstnik Triin Suvi. Muusikaline kujundaja Tõnis Mägi (külalisena).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht