Eesti ehtekunst Helsingis saatkonnas

Liisa Ojaveer

5. juunil avati Helsingis Eesti Vabariigi Suursaatkonnas näitus „Maakivi Eesti ehtekunstis“. Avakõne pidas välisminister Urmas Paet. Kohal viibisid näituse koostajad Ülle Kruus ja Kersti Koll Adamson-Ericu muuseumist ning ehtekunstnikud Viivi Aavik, Mari Käbin, Tiina Käesel, Anu Paal, Ane Raunam ja Kertu Vellerind.

Näitus „Maakivi Eesti ehtekunstis” koosneb 130 teosest 15 autorilt. Näitusel on esitatud läbilõige peakivi kui meile nii omase materjali kasutusest eesti kunstnike loomingus poole sajandi vältel: 1950. aastate lõpust tänapäevani.

Väljapanek toob esile maakivi kui materjali kasutusvõimaluste erakordse rikkuse, ehete vormikultuuri ja kontseptsiooni muutused ajas. Soome lahe vastaskaldail paljastuvad erinevad kivimid, Eesti rahvuskivi paas ja Soome rahvuskivi graniit, mis on saanud kahe sugulasrahva identiteediga seonduvateks sümboliteks.

Looduslikest kividest inspireeritud unikaalehete ja objektide autoriteks on Adamson-Eric, Viivi Aavik, Mari Käbin, Tiina Käesel, Urve Küttner, Lilian Linnaks, Kadri Mälk, Anu Paal, Helge Pihelga, Ane Raunam, Anne Roolaht, Juta Vahtramäe, Harvi Varkki, Kertu Vellerind ja Raili Vinn.

Koostöös geoloogidega on valitud mõned Eestis enim esinevad kivimid, mida ehetega paralleelselt tutvustatakse Tõnis Saadre fotode ja Tõnis Oja saatetekstidega.

Näitus on 2008. aastal Adamson-Ericu muuseumis toimunud väljapaneku vähendatud versioon. Näituse koostajad on Ülle Kruus ja Kersti Koll ning kujundaja Anu Paal

Eesti Vabariigi Suursaatkond Soomes asub aadressil Itäinen Puistotie 10, 00140, Helsinki.

Publikule on näitus Helsingis avatud 8. juunist 2. septembrini 2009.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht