Eesti klaasikunsti valiknäitus Suur haprus näitab kodupublikule rahvusvaheliselt tunnustatud autorite teoseid

Maris Hellran

Eesti klaasikunsti valiknäitus „Suur haprus“ näitab kodupublikule rahvusvaheliselt tunnustatud autorite teoseid

Eesti professionaalne klaasikunst tähistab tänavu oma 75. juubelit, mille raames toimub Tallinna Kunstihoones 9. juunist 22. juulini suuremahuline ja installatiivne klaasikunsti näitus „Suur haprus“. Näitusel on väljas ka Euroopa kultuuripealinna ühe tähtsündmuse – Klaasimaailma jaoks loodud rohkem kui 30 klaasist muusikainstrumenti.

Suuremahulise klaasinäituse põhiosa koosneb spetsiaalselt näitusele loodud sarjadest ning installatsioonidest. Samas esitletakse uuesti ka parimaid ja olulisimaid töid ning projekte, mis viimastel aastatel on loodud, nende hulgas Euroopa kultuuripealinna programmi kuulunud Klaasimaailma. Klaasimaailm on üks projektidest, mida Kultuurikatel Euroopa kultuuripealinna aasta järgselt rahvusvahelisel tasemel edasi arendab. Samuti tuleb taasesitlusele Rapla Kaasaegse Kunsti Keskuses väljas olnud efektse valgusinstallatsioonide näituse paremik.

Näituse kujunduse teeb Hollandi kunstnik Jan Scheernhoorn. Tegemist on põneva kunstnikuga, kes võtab oma töö aluseks ruumi enda, millest saab lahutamatu osa sellesse paigutatud kunstiteosest. Valguskujundus Oliver Kulpsoolt, kes pakub tavapärasest hoopis erinevaid lahendusi.

Lisaks materjali endasse sissekirjutatud haprusele on kunstnike poolt käsitlusele tulevad teemad nt. keskkonna (Mare Saare, Ivo Lill), tsivilisatsiooni (Rait Prääts), inimhinge (Kai Kiudsoo-Värv, Kati Kerstna) haprusest; või riigikorra ja arhitektuuri hapraksosutumisest aja ees (Tiina Sarapu, Helena Kreem) – teemad, mida kunstnikud edastavad hapruse võrdkujuks oleva materjaliga.

Klaasi eksponeeritakse väga erinevalt – selle igapäevases, pingelises ja vastuolulises hapruses, millega kunstnikud ise päevast-päeva silmitsi seisavad,  rääkides materjali kaudu ja selle iseloomulikuma omaduse abil neile kordaminevatel teemadel.

Kultuurikatel jätkab Klaasimaailmas loodud klaasi ja muusika sümbioosi arendamist ja sellele projektile rahvusvahelise võrgustiku punumist ning on samas huvitatud ka kogu klaasikunsti valdkonna arendamisest ja kaasamisest oma rahvusvahelistesse kultuurimajanduse tegevustesse ning stuudiote valmimisel ka publikuprogrammi.

Näitus on omamoodi kulminatsioon rahvusvahelisele näitustesarjale „Estonian Glass“, mida on juba eksponeeritud Saksamaal Gernheimi klaasimuuseumis ning Soomes Riihimäe klaasimuuseumis ja mis on pälvinud märkimisväärset rahvusvahelist tähelepanu.

Näitusel osalevad:

Sofi Aršas, Merle Bukovec, Piret Ellamaa, Riho Hütt, Liisi Junolainen, Andra Jõgis, Mikk Jäger, Viivi-Ann Keerdo, Kati Kerstna, Kai Kiudsoo-Värv, Helena Kreem, Eve Koha, Kai Koppel, Eeva Käsper, Anne-Liis Leht, Ivo Lill, Maie Mikof-Liivik, Külli Nidermann, Herbert Orgusaar, Kairi Orgusaar, Rait Prääts, Kateriin Rikken, Kristi Ringkjob, Peeter Rudaš, Mare Saare, Maret Sarapu, Tiina Sarapu, Kalli Sein, Caspar Sild, Eili Soon, Maarja Treufeldt, Kristiina Uslar, Eero Vaikre.

Näituse kuraator: Kati Kerstna kati@multireklaam.ee
 
Näituse kujundus: Jan Sheerhoorn (Holland)
Valguskujundus: Oliver Kulpsoo
Näituse korraldus: Eesti Klaasikunstnike Ühendus,  MTÜ Seni
Klaasimaailm: EKA klaasikunsti osakond, Tallinna Kultuurikatel
Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit ja Akzo Nobel Baltics OÜ

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht