Eesti kultuurinädal Ungaris, fookuses filmikunst

Anu Kippasto

Teist aastat toimub Eesti Instituudi korraldamisel Eesti kultuurinädal Ungaris, seekord 6. kuni 10. maini. Põhirõhk tänavu on eesti filmil.

Lisaks Toldi kinole Budapestis näidatakse filme ka Debrecenis kinos Apollo. Filmivaliku sihiks on anda parimate näidete varal ülevaade Eesti uuema filmiloomingu eri tahkudest – esindatud on joonisfilm (Priit ja Olga Pärna “Elu ilma Gabriella Ferrita”, Mait Laasi “Ajameistrid”, Kaspar Jancise “Krokodill”), dokumentaalfilm (Andres Maimiku “Radikaal”, Agne Nelgi “Lotmani maailm”, Aljona Polnaine “Revolutsioon, mida ei tulnud”, Arbo Tammiksaare “Fritsud ja blondiinid”), mängufilm (Ain Mäeotsa “Taarka”, René Vilbre “Mina olin siin”, Dick Hoyeri “Võõras”), kui ka Balti Filmi ja Meediakooli õpilaste tööd.
Filmilinastustele järgnevatel aruteludel Ungari kinopubliku ja filmitegijatega osalevad režissöörid Ain Mäeots, René Vilbre, Olga ja Priit Pärn ning Kaspar Jancis.

Üle pika aja saab Ungaris näha ka eesti teatrit – Budapestis teatris Merlin etendub VAT Teatri „Pál tänava poisid”, mis on lavastaja Aare Toikka dramatiseering ungari kirjaniku Ferenc Molnári kuulsast romaanist. Toikka nägemus „Pál tänava poistest” on ühtmoodi põnevaks vaatamiseks nii tavalisele teatrikülastajale kui ka eesti teatrist huvitatud publikule. Lisaks oleks selle loo nö koju tagasi toomine väärikaks punktiks tüki senisele edule Eestis ja välismaal.

Kahe kontserdiga astub Budapestis üles ansambel Kriminaalne Elevant.

Eesti nädala raames tutvustatakse ka uue Ungari kultuuriajakirja “Pluralica” esiknumbrit, mis on täies mahus pühendatud eesti nüüdiskirjandusele ja kujutavale kunstile. Raamatumõõdus (428 lk) erinumber sisaldab lisaks kirja- ja kunstitöödele ka nende arvustusi ja intervjuusid autoritega.

Kultuurinädal saab teoks Eesti Instituudi Ungari esinduse ning filmileviagentuuri  SzimplaFilm koostöös; kultuurinädala korraldamist on toetanud Eesti Filmi Sihtasutus ja Kultuurkapital, samuti Budapesti kino Told ja teater Merlin.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht