Eesti kunst Lõuna-Prantsusmaal. Näitus “Murmures” – kaasaegne kunst Tallinnast ja Carcassonne`st

Sirje Eelma

MURMURES
kaasaegne kunst Tallinnast ja Carcassonne`st
L’art contemporain de Tallinn et Carcassonne
Halle a`la Volaille`s Carcassonne,  Prantsusmaal   26.04 – 18.05. 2013

Idee sündis samas näituse ruumis pool aastat tagasi. Selle  näitusepaigaks renoveeritud endise turuhoone mõõtmed – pinda üle 600m2 ja kõrgust kuni 15m – on imposantsed ja nii pidi esmalt mõttes olnust suuremaks saama ka näitus.

Kunstinäitus on visuaalne lavastus ja alguse uueks tervikuks võib anda ka konkreetne ruum. Sel korral ja selles miljöös inspireerisid valikuid  Loit Jõekalda  inimtegevuse  jäljendid kaugetest aegadest, mis ei mahu tavalisse galeriisse, Terje Ojaveri  oma otsekohesusega jahmatavad elusuurused  kujud ja videod, Virge Jõekalda  samaaegselt  jõuline ja  õrn graafika, Jüri Ojaveri teravmeelsed pööratud kontekstiga taiesed, mis kõik vajavad enda ümber ruumi. Et ka meie endi tööd jäävad skulptuuri ja graafika valdkonda, siis sai meediumide kooskõla üheks näituse lähtepunktiks.

 Inimlikku tähendusvälja lisab see, et  tegemist on kolme abielupaariga. Kindlasti on aastakümnete pikkuse kooselu igapäevane sünergia mitmel moel  loomingusse  kandunud ja neid märke on huvitav avastada.    Aga eelkõige on siin kuus väljakujunenud  loojat, kellest  igaüks töötab oma teema ja oma materjaliga. 

Kiired otsused, kõigi osapoolte pühendumus ja rida õnnelikke kokkusattumusi tegid võimalikuks, et suur rahvusvaheline näitus sai teoks nii lühikese ajaga. Eesti kunst Tallinnast kohtub siin prantsuse kunstiga Carcassonne´ist, mida esindavad Andre Mignot ja Patrice Cartier.  Mignot´geomeetrilised skulptuurid kõnetavad oma vaid näilise lihtsusega,  Cartier`  fotod pärinevad samalt turuplatsilt 20 aastat tagasi, andes tunnistust Carcassonne´i kultuurielu rikkusest.                                                                

Eesti Saatkond Prantsusmaal esitleb  Pariisis resideeruvaid kunstnikke Aire Goutt-Allikmetsa ja Kaia Kiike. Esimese keraamika ja teise reljeefsed freskod on saanud ainet Eestimaa loodusest, samas on tööde vorm prantslaslikult nüansseeritud ja peen.

Sel korral sai valik selline, aga küllap tuleb näitusi veel, sest kaks nii sarnaste müüride- ja tornidega linna on nüüd ka ametlikult otsustanud sõpruslinnadena kontakte jätkata.

Näitus Murmures- ligilähedases tõlkes „müüride sosinad“- on keskpunkt kahe linna delegatsioonide sõpruslepingu allakirjutamisele pühendatud mini-festivalil, mis sisaldab ka muusikat, filmi ja arhitektuuri.

Suured tänud  pr. Urve Landersile ja hr. Frederic Guiraud`le, kes on aastaid Carcassonne-Tallinna uute kontaktide sõlmimist mõlemalt suunalt edendanud, samuti ettevalmistanud seda näitust  kohapeal.

Sirje Eelma ja Rait Prääts,                                                                                                                   

osalejad ja näituse eestipoolse osa korraldajad

näitust toetavad:   Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kesklinna Valitsus, Carcassonne` Linnavalitsus ja Maakond,  Eesti Kunstnike Liit,  Eesti Saatkond Prantsusmaal

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht