Eesti Kunstiakadeemia uue maja projekt on valitud Maailma Arhitektuurifestivali 2009 paremikku.

Solveig Jahnke

Eesti Kunstiakadeemia rajatav õppehoone on valitud maailma parimate tulevaste haridusasutuste hulka. Kunstiakadeemia uue õppehoone projekt on üks kuuest finalistist Barcelonas 4-6. novembrini, 2009 toimuval Maailma Arhitektuurifestivalil (World Architecture Festival 2009). EKA hoonega ühes "hariduse" kategoorias kandideerib teiste seas ka maailmakuulsa arhitekti Sir Norman Fosteri prototüüp Sierra Leonesse kavandatavast lapsesõbralikust koolist. Eesti Kunstiakadeemia õppehoone projekt on käesolva aasta Maailma Arhitektuurifestivalil ainus Eestit esindav arhitektuuriteos. Võitja kuulutatakse välja 6. novembril.

2008. aastal Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Arhitektide Liidu korraldatud rahvusvahelisel arhitektuurivõistlusel parimaks valitud töö kannab nime ART PLAZA ning selle kujundasid taani arhitektuuribürood SEA ja EFFEKT, eesotsas Karsten Gori, Uffe Leth-i, Tue Hesselberg Foged-i ja Sinus Lynge-ga. (http://www.effekt.dk/)

Lisaks rahvusvahelisele arhitektuurifestivalile osaleb EKA uue hoone projekt ART PLAZA kahel jätkusuutlikku arhitektuuri käsitleval rändnäitusel – BUILDING SUSTAINABLE COMMUNITIES, mis on käinud Kopenhaagenis, Odenses, Abu Dhabis ning jõuab varsti Berliini ning teisel näitusel – INSTANTS OF ARCHITECTURE, mis on külastanud Pariisi, Prahat, Moskvat, Berliini ning jõuab peatselt New Yorki ja Kopenhaagenisse. Taanlaste töö esindas oma maad ka 2008 Veneetsia Biennaalil ning Eesti näitusel BOOM ROOM.

“Eesti Kunstiakadeemia uue õppehoone arhitektuurse lahenduse konkurss kuulutati välja eesmärgiga leida parim arhitektuurne ja funktsionaalne lahend majale, mis jääb tulevikus Eesti kunstielu südameks. Osalema oodati töid, mis lisaks olemasoleva linnaruumi oskuslikule täiendamisele ning silmapaistvale arhitektuursele välisilmele, suudaksid vaadata tulevikku olles ideeliselt ökoloogilised ja säästlikud. Otsiti hoonet, mis oma läbitöötatuses ei oleks lõplik, vaid mida vajaduse ilmnedes  oleks kerge sisemiselt ümber struktureerida. Otsiti hoonet, mille sees oleks võimalik luua kunsti ning, mis läbi pidevalt toimuva loomeprotsessi muutuks ise loodava kunsti osaks,” põhjendas ART PLAZA tolleaegset võitu žürii liige, arhitekt Indrek Allmann.

Pikkade, ligi kümme aastat väldanud otsingute järel otsustas EKA nõukogu 31. märtsil, 2006 ajaloolise järjepidevuse säilitamiseks rajada uue Eesti Kunstiakadeemia õppehoone Tartu mnt 1/3 alale.

Ehitustegevust alustatakse 2010. aasta kevadel. Uus õppehoone loodetakse rajada 2011. aasta lõpuks, mil Tallinn on Euroopa Kultuuripealinn ning õppetööd värskes majas algavad 2012. aastal. Hetkel on EKA õppehoone projekteerimisjärgus ning detailplaneeringu muutmise menetluses Tallinna Linnavalitsuses. Uue õppehoone ehitushind on langenud esialgselt prognoositud 700lt miljonilt kroonilt alla 400 miljoni krooni.

Eesti Kunstiakadeemia uue õppehoone kohta saab lugeda Triin Ojari esseest värskelt ilmunud Vikerkaares (9/2009). Lisaks on projektist ilmunud hulgaliselt võõrkeelseid artikleid rahvusvahelistes arhitektuurialastes jm väljaannetes.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht