Eesti Kunstimuuseumi toimetiste uus number käsitleb tehnilist kunstiajalugu

Evelina Vedom

Ajakirja erinumber käsitleb tehnilist kunstiajalugu ning lähtub paljuski Kadrioru kunstimuuseumis toimunud rahvusvahelisest uurimis- ja näituseprojektist „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”.

Teadusringkondades ja laiema avalikkuse hulgas nii Eestis kui ka väljaspool tähelepanu pälvinud ning Eesti Kunstimuuseumile mitmeid väärikaid auhindu toonud projekti „Bosch & Bruegel” juures on väga oluline, et see tõi Eesti kunstiteadusesse mõiste „tehniline kunstiajalugu”. Lisaks süvendas diskussiooni küsimustes, milline tähtsus on kunstiteoste hindamisel nende tehnilistel uuringutel, milliste kunstiteoste puhul tuleks tehnilisi uuringuid rakendada, millised on tehnilised võimalused kunsti ühiskonnale mõistetavamaks muutmisel jne.

„Loomulikult ei sündinud see üleöö ja tühjale kohale, sest kunstiteoste materiaalse poole uurimise ning tutvustamisega on Eesti kunstiteadlased-restauraatorid tegelenud koostöös Ida ja Lääne kolleegidega juba aastakümneid,” ütles Eesti Kunstimuuseumi teadusnõukogu esimees Tiina-Mall Kreem. „Mitte kunagi varem aga pole see teema olnud nii aktuaalne kui praegu. Uurimise tehnilised vahendid ja uurimustulemusi koondavad andmebaasid täiustuvad iga päevaga ning interdistsiplinaarsusest on saanud nähtuse või objekti mõistmisel võtmesõna.”

Eesti Kunstimuuseum otsustas projektiga „Bosch & Bruegel” edasi minna ning avaldada oma toimetistes tehnilist kunstiajalugu puudutavaid käsitlusi, et hoida kolleege, kunstieksperte ja -kogujaid, kunsti- ja konserveerimisteaduse üliõpilasi, tehniliste professioonide esindajaid ning publikut uusimate kunstiteoste uurimissuundadega kursis.

Ajakirja 2012. aasta numbri koostaja on Greta Koppel. Oma arvamust tehnilise kunstiajaloo ja kunstiajalootehnikate kohta avaldavad ajakirjas rahvusvaheliselt tunnustatud teadlased Erma Hermens, Jųrgen Wadum, Matthijs Ilsink ja Krista Kodres. Uurimuslike artiklite ja mistsellidega astuvad üles Ari Tanhuanpää, Piotr Borusowski, Hilkka Hiiop, Merike Kallas, Merike Kurisoo, Isabel Aaso-Zahradnikova. Ülevaated tehnilise kunstiajaloo uutest väljakutsetest ja vahekokkuvõtetest teevad Wietske Donkersloot, Kadi Polli ja Hilkka Hiiop.

Ajakirja Eesti Kunstimuuseumi toimetised uus number hinnaga 10 eurot on müügil Eesti Kunstimuuseumi poodides ja suuremates raamatukauplustes.

Ajakirja e-publikatsiooni leiab Eesti Kunstimuuseumi kodulehelt:

http://www.kunstimuuseum.ee/et/teadust88/eesti-kunstimuuseumi-toimetised

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht