Eesti kunstnikud Visbys

Reet Varblane

Laupäeval, 20. oktoobril avati Visbys Gotlandi kunstimuuseumis viie eesti kunstniku Kai Kaljo, Marge Monko, Liina Siibi, Mare Tralla ja Anna-Stina Treumundi näitus “Naabritüdrukud”. Näituse kuraator Angelica Blomhage on koondanud oma projekti feministliku video- ja fotokunsti valiku 1990ndate lõpust möödunud aastani: kõige varajasem töö on Kai Kaljo “Loser” (1997) ja viimased Liina Siibi “Unsocial Hours”, Mare Tralla “Crazy Love” ja Anna-Stina Treumundi “Loser” ja “Mothers”(kõik 2011). 
 
Näitusel käsitletakse naiseidentiteeti, kohta ja staatust ühiskonnas nii hetero- kui ka homoseksuaalselt (queer) positsioonilt, kõne all on ka rahvuslikkuse ja klassi- ehk siis ühiskonda kuuluvuse, oma ja võõra problemaatika.
 
Näituse pealkiri osutab ka Rootsi (Gotlandi) ja Eesti geograafilisele lähedusele, eluviisi sarnasusele, kuid ka ajaloolise arengu erinevusele. Väljapanek teeb sissevaate Eesti praegusesse kunsti, feministlikku mõtlemisse ja ühiskonda.
 
Marge Monkolt on väljas film “Nora’s Sisters” (2009), mida näidati ka tänavusel “Manifestal” Genkis, ning “Studies of Bourgeoisie” (2006), hüsteeria visuaalne uuring. Liina Siibilt film “Unsocial Hours” (2011) ja “Averse Body” (2007, tehtud Tallinna Kunstihoone näituse “Kehaturg” tarvis), mõlemad olid väljas 2011. aasta Veneetsia biennaalil. Mare Trallalt eelnimetatud naise isiklikku seksuaalsust ning sootsiumi klišeesid, ootust analüüsiva uue töö kõrval on vaadata veel juba meie feministliku kunsti klassikasse kuuluvaid “Heroine of post-Socialist Labour” (2004), “Felt Boots” (2006) ja “Estonian farmer meets Russian mines” (2008, mis valmis koostöös Olga Jürgensoniga). Anna-Stina Treumundilt on väljas nii Kai Kaljo krestomaatlisesest videost “Loser” inspireeritud teos kui ka  dokumentaalne homoseksuaalse perekonna lootusi ja õigusi käsitlev video “Mothers” (2011). 
 
Avamisel andis väikese ülevaate eesti feministliku kunsti arengust kunstikriitik ja -kuraator Reet Varblane. Detsembris kohtub Mare Tralla publikuga. 
 
Väljapanek kuulub  Gotlandi kunstimuuseumi Balti mere programmi, kus tutvustatakse selle regiooni kunsti ja tehakse koostööd sealsete kunstnikega. Näitus on lahti 27. jaanuarini 2013. aastal.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht