Eesti Rahva Muuseum esitleb raamatut saja aasta taguse päevapiltide kogumisaktsiooni parimatest töödest

Reimo Rehkli

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Rahva Muuseum esitleb raamatut saja aasta taguse päevapiltide kogumisaktsiooni parimatest töödest

Eesti Rahva Muuseumil valmis Friedrich Kohtitsky „Päevapildiraamat”, mis tutvustab harrastusfotograafi ja koolimehe Friedrich Kohtitsky (Priidu Kohava) fotopärandit Eesti Rahva Muuseumis ja tema 1912. aasta päevaraamatut.

Kohtitsky osales 1912. aastal Eesti Rahva Muuseumi korraldatud kodumaa päevapiltide võistlusel, pälvides II auhinna (I auhinda välja ei antud). Ka päevaraamatu sünniloole andis tõuke muuseum, suunates ärksaid noori vanavara suurkogumisele. Päeviku lehekülgedelt kumab sajanditagune argielu Läänemaalt Karuse ja Hanila kihelkonna piirimailt: saame kaasa elada vanavarakorjaja seiklustele ja meile avatakse mitme päevapildi tekkelugu.

ERM korraldab väljasõidu Läänemaale, Hanila kihelkonna, tänase Hanila valla Rame külla, mida Kohtitsky on üles pildistanud ning ka sealseid elamusi kirja pannud. Kohtitsky ise on sündinud lähedal asuvas Kinksi külas.

10. mail 2013 kell 11 kogunetakse Rame külas Laelatu teeristis ja vaadatakse külas ringi. Tutvutakse Kohtitsky tehtud piltidega ja püütakse samu hooneid uuesti pildile saada. Kell 13 on raamatu esitlus ja uute piltide ülevaatamine Penijõe mõisas, Matsalu looduskeskuses. Penijõel sellepärast, et Kohtitsky on Penijõel koolijuhatajana töötanud.

1912. aasta Eesti Rahva Muuseum päevapiltide kogumise võistluse eesmärk oli tolleaegse moodsa ja vähelevinud fototehnika abil jäädvustada igapäevaelu Eesti erinevates paikades. Eriti oodatud olid pildid rahvast tööl, pidudel, lõbutsemistel, igapäevastel talitustel ning isesugustest muistsetest talumajadest, lautadest, aitadest ja taluhoonete sisseseadetest ning tervetest küladest. Võistluse tulemusel täienes ERMi fotokogu väärtuslike materjalidega.

Kultuuripärandi aasta raames kuulutas Eesti Rahva Muuseum selle aasta 23. veebruaril taas välja fotode kogumise, tähistamaks saja aasta möödumist esimesest võistlusest ning jäädvustamaks Eesti elu sada aastat hiljem. Võistlus, mille patroon on president Toomas Hendrik Ilves, kestab 5. jaanuarini 2014.

Ootame ettevõtmises osalema koduloohuvilisi, eriti fotograafiahuvilisi. Muuseum on tänulik kõigile, kes pärandiaastal muuseumi fotokogu täiendada aitavad.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht