Eesti-teemaline suursündmus Helsingis: Mardilaat. Teemaks Lääne- ja Ida-Virumaa

Jenni Kaven

Mardilaat toimub laupäeval ja pühapäeval 21.-22. novembril. Soome suurima Eesti-teemalise ürituse teemaks on seekord Lääne- ja Ida-Virumaa maakonnad. Ürituse tunnuslause kõlab soome keeles “Viro alkaa Virumaasta” (“Eesti algab Virumaast”), sest Eesti on teatavasti soome keeles "Viro". Virumaa on niisiis andnud soome keeles nime kogu maale.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lääne- ja Ida-Viru maakonnad esitlevad Kaablitehase kultuurikeskuses Helsingis oma vaatamisväärsusi ning kultuuripärandit, muu hulgas on programmis ka intervjuud mõlemate maakondade maavanematega ning Narva linnaorkestri ja Virumaa Noorte Meeskoori kirikukontsert.
Ürituse toimumiskohaks on suur tehasehoone, kuhu mahub 150 eksponenti ja müüjat, esinemislavadel saab näha üle 200 etteaste, kokku oodatakse laadale üle 14 000 huvilise Helsingist ning selle lähiümbrusest.
Kaablitehase müügilaudadele tuuakse delikatesse, käsitööd ja kunsti üle kogu Eesti, samuti saavad külastajad tutvuda kogu Eestit hõlmava turismialaga. Mitmekülgne laadaprogramm pakub ka tipp-poliitikute dialooge. Riigikogu esimees Ene Ergma kohtub oma Soome kolleegi Sauli Niinistöga, kelle nimi on tihti tõusnud esile ka kui võimalik Soome tulevane president. Poliitikud arutavad nii Eestit kui Soomet puudutavaid Läänemere ja majandusküsimusi. Intervjueeritava toolil istub ka Eesti siseminister Marko Pomerants.
Kultuuriprogrammi keskseks figuuriks on maailmaski tuntud animafilmi meister Priit Pärn, kelle kõik animatsioonifilmid linastuvad mõlemal laadapäeval. Lisaks annab Pärn publikule ülevaate oma tööst ja räägib ka oma uuest filmist “Elu ilma Gabriella Ferrita”. Teine Virumaa kandis kasvanud kunstnik on Arvo Pärt. Pärdi muusikat kannab ette Narva linnaorkester Temppeliaukio kirikus juba laada eelõhtul, lisaks räägib Pärdi elust ja loomingust Soome asjatundja Heikki Valsta.
Mitmekülgne kultuuriprogramm pakub nii klassikalist kui ka kerget muusikat mitmete kooride ja kollektiivide esituses, muu hulgas esinevad Gerli Padar,  Kadri Voorand, Rakvere saksofonikvartett, Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid ja õppejõud ning Narvast pärit folklooriansambel Suprjadki. Laadal esitatakse ka Eesti luulet – Eeva Park, Hasso Krull, fs ning Igor Kotjuh loevad oma tekste koos soomendajatega. Tutvustatakse uusi Eesti-teemalisi reisiraamatuid, võimalik on osta graafikat ning koguni skulptuure.
Lastele mängitakse nukuteatrit, avatud on meisterdamise töötoad ning sõpruskoolide joonistusvõistluse näitus Soome ja Eesti presidentidest.
Mardilaat on Tuglase Seltsi eestvõttel korraldatav traditsiooniline suurüritus novembri eelviimasel nädalavahetusel. Seekordne laat toimub koostöös Ida- ja Lääne-Virumaa maakondade ning EAS Turismiarenduskeskusega.
Lisainfot Mardilaada kohta: www.martinmarkkinat.fi

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht