Eestis tutvustatakse uue Ungari kultuuriajakirja Pluralica „Nüüdis-eesti” numbrit

Siiri Kolka

5. ja 6. mail tutvustatakse Eestis uut, märtsis ilmunud Ungari kultuuriajakirja Pluralica. Kvartaliajakirja esimene topeltnumber kannab pealkirja „Nüüdis-eesti” ja annab võimaluse tutvuda lähemalt tänapäevase eesti kirjanduse ja kujutava kunstiga. Ajakiri ilmub neli korda aastas temaatiliste numbritena ning selle eesmärgiks on pöörata esmajärjekorras tähelepanu sellistele valdkondadele ja kultuuridele, mis paigutuvad ungari kultuurikaanonis perifeeriasse.

Toimetajate eesmärgiks on olnud luua väljaanne, mida lugedes tunneksid end hästi nii erialainimesed kui ka huvilised, nende sooviks on anda edasi tunnetust kunstide omavahelisest seotusest ja kokkupuudetest, võttes tähelepanu alla kultuuri tervikuna. „Nüüdis-eesti” väljapaistev, raamatu mõõtu number aitab 428 värvitrükis leheküljel ja neljas peatükis lugejal teemas orienteeruda. Ajakirjas on esindatud rohkem kui 60 eesti kirjanikku, luuletajat ja kunstnikku, nt Kivisildnik, Jaan Kaplinski, Tõnu Õnnepalu, Maarja Kangro, Mehis Heinsaar, Kristiina Ehin, Triin Soomets, kunstnikest nt Peeter Allik, Maarit Murka, Asko Künnap, Mara Koppel, Kaido Ole. Suurema osa ajakirjanumbrist moodustab Materia, mis sisaldab luuletusi, novelle ja romaanikatkeid – nagu sellele järgnevatest Thesise artiklitest selgub – märkimisväärselt osalt eesti nüüdiskirjanduse tähtsamatelt autoritelt.

Numbri viimasest kolmandikust leitavad intervjuud (Interactio) ja arvustused (Reactio) aitavad aga sel maastikul veelgi edasi liikuda. Lisaks tekstidele kulutasid toimetajad palju energiat ka kujutava kunsti esitamisele, pöörates tähelepanu selle paigutusele, et anda ühelt poolt võimalus piltide ja tekstide omavahelisele suhtlusele, teisalt aga kutsuda lugejatki tekitama nende vahel huvitavaid seoseid.

Ajakirja peatoimetaja Gergely Lırincz rõhutab: „Pluralica kõige olulisem mõte on see, et ajakiri püüab tervikuna meie kultuuriderohkes maailmas edasi anda vaimsust, mille sõnumiks on avatus erinevate kultuuride ja kunstiharude suhtes. Püstitatud eesmärkideni soovib Pluralica jõuda aluseks võetud teaduse, kultuuri ja vaimsuse kaudu ning loodab, et suudab osaleda mõjukalt kahekõnes ungari ja teiste kultuuride vahel.”

Tutvustusüritused toimuvad Eestis 5. mail kl 18.00 Tallinnas, Ungari Instituudis, 6. mail kl 19.00 Tartus, Kirjanduse Majas, (Prima Vista Kirjandusfestivali raames).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht