Einar Vene Vabaduse galeriis

Juta Kivimäe

Neljapäeval 10. mail kell 17.00 avatakse EKL Vabaduse galeriis Einar Vene maalinäitus „Rännakud ajas ja ruumis”. Näitus jääb avatuks 29. maini.
 
Einar Vene tähistab näitusega 60. juubelit. Tema aastate vältel arenenud sümbolistlik maalilaad on eesti kunstis ainukordne ja koheselt äratuntav. Maalid köidavad pilku ja tekitavad soovi kaasa mängida nii oma filosoofiliste allusioonide, muinasjutulise reaalsuse kui quattrecento pärandit meenutavate elegantsete detailidega. Vene on rännanud tõepoolest nii ajas kui ruumis ja toonud neilt rännakuilt kaasa tsitaate erinevate ajastute maalikunstist. Ta liigub unenäoliselt ja kergelt oma kummalisi lugusid jutustades, olles samas nii lapselikult naiivne kui tõsimeelselt sisendusjõuline. Just nagu äratuntavad tegelased muutuvad Vene maalide paradoksides taas tundmatuks ja võõraks, tundmatu aga omal kummalisel moel äratuntavaks. Varasemate näitustega võrreldes on tähenduslikke elemente maalipindadel vähem ent maalija rändude haare on laienenud teemavaldkondadesse, mis tunduvad tema loomingus uudsed. Nagu alati on sellelgi näitusel raske eraldada tõsimeelset iroonilisest kalambuurist.
 
Einar Vene on selgitanud oma rännuprintsiipe ning andnud ajas reisijaile mõningast nõu:
Näitusele on valitud pildid, mis nii või teisiti on inspireeritud rännakutest.
Reisimine on andnud kogemuse, et ükskõik kui kaugele, ei tea mida otsima lähed, vastuse saad ikka ainult iseenda kohta.
Võib reisida ka paigalt liikumatta. Lihtsalt aja surnukslöömise võib võrdsustada pikima reisiga.
Sama on ka maalidega, ehk teisisõnu mediteerides ajas „maalimisvahenditega“, on võimalik tajuda aega ja ajalugu hoopis teisiti, kui see on kirjas ajalooraamatutes.
Maalile ei pruugi selliselt reisilt palju jõuda, ometi tundub selline kogemus hirmutavalt reaalne…
 
Mõned tähelepanekud ajas reisidelt:
ei ole hea liiga palju teada, kõike teada on lausa ohtlik, sest teadmine suurendab kannatust.
Tuleks hoiduda lagedatel kohtadel ajaaukudesse sattumast, sest kõik kirkad valgused ei ole kohale jõudes enam nii kirkad.
Ei tohiks unusta ennast vaatama sünniväravate taga tunglevaid paremat riiki, – seisust, ja – sündi taotlevaid hingi…, sest nad võivad su endasse imeda.
Ära kasuta Tesla või ST ajamasinaid, nendega on raske tagasi pöörduda.
Ära mine vasakule, ega pööra paremale, mine otse, et jõuda tagasi vanemate verega niisutatud maale, millele suud anda, et mõista…

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht