Eivere Klaverifestivali peaesineja on ühel käel mängiv Jaapani pianist

Leelo Lehtla

Esimene Eivere Klaverifestival toimub 2. – 4. augustini Eestimaa südames, Järvamaal paiknevas kaunis Eivere mõisas. Festivali peaesinejaks on maailmakuulus Jaapani pianist Izumi Tateno, kes mängib vaid vasakul käel. Tema kontsert toimub 3. augustil kell 19:00, kus kuuleb maailma esiettekannet Urmas Sisaski tsüklist „Eivere tähed“. Festivali korraldab Pille Lille Muusikute Fond (PLMF).

„Eivere mõisa on esmalt mainitud juba 16. sajandil. Kivist peahoonet on sajandite jooksul korduvalt ümber ehitatud ja laiendatud ning tänaseks renoveeritud mõis on kasutuses kontserdipaiga ja majutusasutusena. Ilusa interjööri ja hea akustikaga ruumid loovad õdusa meeleolu ning sobivad suurepäraselt kammerlikeks kontsertideks,“ rääkis mõisa tegevjuht Ryosuke Kurahashi.

Eivere mõisas on esinenud muusikud nii Eestist, Soomest kui ka Jaapanist ning kõlanud on nii eri maade rahvamuusika kui ka klassikalised heliteosed. Uut energiat Eivere kontserdiellu tõi 2012. aasta suvel mõisa ostetud kontsertklaver. Uue muusikainstrumendi auks kirjutas eesti helilooja Urmas Sisask kuueosalise tsükli „Eivere tähed” klaverile, millest kaks esimest osa esitas Izumi Tateno Eivere mõisa klaveri sisseõnnistamiskontserdil eelmisel augustil.

Izumi Tateno on Jaapani väljapaistev pianist, kes on andnud üle 3000 kontserdi kõikjal maailmas ning teinud üle saja helisalvestuse. 2002. aastal Soomes kontserti andes varises Izumi Tateno pärast viimase loo esitamist südame rabandusest tingituna kokku, mille tulemusena jäi tema parem kehapool halvatuks. Olles mõnda aega taastunud, pöördus ta 2004. aasta mais tagasi muusika juurde ja esines Jaapanis sooloõhtutega, mängides üksnes vasaku käega. Inimesed olid endiselt tema suurest muusikakirest sügavalt liigutatud ning Izumi Tateno karjäär kontsertpianistina jätkub tänaseni.

2012. aasta sügisest alustas Eivere mõis koostööd tipp-muusikuid toetava eraalgatusliku Pille Lille Muusikute Fondiga. „Oleme väga õnnelikud meie ühise suurettevõtmise üle, kus härra Tateno esitab neli viimast osa Urmas Sisaski tsüklist „Eivere tähed“ ning esitleme kolme andekat Eesti pianisti – Kristi Kapten (4.08), Age Juurikas (2. ja 4.08) ja Marko Martin (4.08),“ ütles PLMFi tegevjuht Leelo Lehtla. Festivali päevadel toimuvad ka meistrikursused klaverihuvilistele, mis kulmineeruvad vaba sissepääsuga kontserdiga 4.08 kell 12:00.

Festivali kava: http://www.plmf.ee/eivere-klaverifestival_est

Galerii: http://www.powerhouse.ee/g/PLMF/Eivere/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht