Ekspressionismi eliit Mikkeli muuseumis

Kadrioru kunstimuuseum

Neljapäeval, 1. aprillil avatakse Mikkeli muuseumis (Weizenbergi 28, Tallinn) näitus „Pinge. Saksa ekspressionism Eesti Kunstimuuseumi kogust”.

Näitus „Pinge” tutvustab tuntuimate saksa ekspressionistide ja nende kaasaegsete loomingut, mis on Eesti Kunstimuuseumi jõudnud tänu kunagistele erakollektsionääridele.

Näituse keskmes on Kadrioru kunstimuuseumi üks hinnalisemaid ja omalaadsemaid kogusid – saksa klassikalise modernismi kollektsioon, mis hõlmab graafikat ja joonistusi. Selle tuumiku moodustavad tööd ekspressionistidelt, kelle seas on esindatud nii stiili rajavatesse rühmitustesse Die Brücke ja Der Blaue Reiter kuuluvaid kunstnikke (Emil Nolde, Franz Marc, Heinrich Campendonk, Paul Klee, Erich Heckel, Alfred Kubin) kui ka tähtsamaid hilisekspressionismi vorme nagu verism ja Neue Sachlichkeit esindavaid autorid (Otto Dix, Max Beckmann, George Grosz). Samuti ei puudu näited selliste ekspressionismi suurkujude nagu Ernst Barlachi, Oskar Kokoschka, Egon Schiele, Käthe Kollwitz jt loomingust. Eriti hinnaliseks tuleb pidada Otto Dixi joonistusi, millest enamik jõuab vaatajate ette esmakordselt.

Muuseumisse on need teosed jõudnud peamiselt mööblitööstur Martin Lutheri ja ta abikaasa Francesca kunstikogu kaudu, mille nad annetasid 1939. aastal Eesti Vabariigile. Nende kollektsiooni kuulub kõige nimekamate ekspressionistide kõrval ka teisi saksa kunsti olulisemaid uuendajaid (Max Liebermann, Lovis Corinth jt). Kuigi kogu paremikku on tutvustatud ka varem, eksponeeritakse seda tervikuna esmakordselt. Samuti tutvustatakse selle ajastu klassikute teoseid Eestimaa Kirjanduse Ühingu, Alfred Rõude ja Voldemar Puhki kollektsioonidest.

Näitusega kaasneb kataloog.

Näituse kuraator: Anu Allikvee (Kadrioru kunstimuuseum)

Näituse kujundaja: Inga Heamägi

Näitus jääb avatuks kuni 31. oktoobrini 2010.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht