Erakordne portselani- ja moenäitus Palmse mõisas

Ungari Instituut

Reedel, 4. mail kell 14.00 avatakse Palmse mõisas Ungari kuulsaima ja vanima portselanimanufaktuuri Herendi ja moedisainer János Héjja ühisnäitus moešõuga „Kuningate portselan ballikleidil”.

2006. aastal esitleti Héjja esimest Herendi portselanist inspireeritud kollektsiooni, milles ta kasutab manufaktuuri serviisidel tuntuks saanud dekoratsioonimotiive. Sellest ajast saati valmivad neil igal aastal uued kleidid. Palmses esitletav näitus annabki ülevaate sellest 6 aasta pikkusest koostööst. János Héjja moesalong alustas oma tegevust 1990. aastal ja tegeleb põhiliselt pulma- ja peorõivaste disaini ja õmblemisega. Moedisainer ise on oma kleitide kohta öelnud, et tema soov on muuta naiste erilised sündmused täiuslikuks, mis pole ju sugugi võõras eesmärk ka Herendi portselani puhul.

Herendi portselanimanufaktuur rajati 1826. aastal ühe lihtsa keraamiku eraalgatusel. Rahvusvahelise tunnustuseni jõuti esimesel maailmanäitusel 1851. aastal Londonis, kui Inglise kuninganna Victoria tellis endale Herendi serviisi. Sest ajast peale kannabki hiina lille- ja liblikamustriga serviis Viktória nime. Ettevõte osales ka mitmetel hilisematel maailmanäitustel ja võitis auhindu nii New Yorgis (1853), Pariisis (1855, 1867, 1900) kui Peterburis (1901). Prominentsete tellijate hulka kuulusid veel näiteks Austria keiser Franz Joseph, tsaar Aleksander II, Itaalia kuningas Victor Emanuel jpt. See traditsioon pole tänaseni katkenud, 2011. aastal kingiti prints Williamile pulmadeks Inglise õukonnaga seotud serviis.

Mainitud õukondlikud serviisid leiavadki nüüd väärilise näitamiskoha Lahemaa pärliks peetavas Palmse mõisas, mis pälvis 2011. aastal kultuuriministeeriumi tunnustuse eheduse ning stiilipuhtuse eest ja mida aastas külastab pea 90 000 turisti. Korraldatava näituse eesmärk on teadvustada külastajatele, et kunagi vaid valitsejate ja ülemklassi privileegiks peetud luksuslikkus on tänapäeval kättesaadav oluliselt suuremale publikule.

Selle suurejoonelise näitusega tähistab Ungari Instituut oma 20. tegevusaastat taasiseseisvunud Eestis. Ungari Kultuuriesindus, mille õigusjärglane on praegune Ungari Instituut, alustas tegevust 13. septembril 1992. aastal Eesti Keele Instituudi ruumides. 2003. aastal aga koliti uude asukohta Piiskopi tänaval, Toompeal. Nende 20 aasta jooksul on Ungari Instituut edendanud Ungari ja Eesti vahelisi kultuurikontakte, korraldanud kirjandusõhtuid, loenguid, näitusi, klassikalise, jazz- ja rahvamuusika kontserte, konverentse, löönud kaasa tantsuetenduste korraldamises, panustanud ungari kirjanduse eesti keelde tõlkimisse, toetanud raamatute väljaandmist, filmifestivale ning muid Ungari kultuuriga seotud üritusi üle Eesti.

Palmses avavad näituse moedisainer János Héjja, Herendi portselanimanufaktuuri peadirektor Attila Simon, Ungari suursaadik Erik Haupt ning Ungari Instituudi direktor Urmas Bereczki. Ürituse õnnestumisse andsid oma panuse SA Virumaa Muuseumid ja Ungari Suursaatkond.

Näitus jääb Palmse mõisas avatuks 30. septembrini 2012.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht