Erich Lepsi maalid

Indrek Aija

Pärnu Muuseumisse on jõudnud annetusena Ameerika Ühendriikidest neli teost kunstnik Erich Lepsi loomingust. Sõjaaegsed vaated Ulmi linnale, kus Leps sõjapõgenikuna viibis aastail 1944 – 1949, annetas muuseumi kogusse pr. Mai Treude.

Erich Leps (30.11.1901 Tallinn – 14.12.1965 Chicago, USA) õppis 1916-1917 Tallinna Kunsttööstuskoolis, 1923-1925 Riigi Kunsttööstuskoolis ning Nikolai Triigi õpilasena Pallases 1925-1931. Pallase kooli silmapaistva lõpetajana määrati Erich Lepsile riiklik stipendium välismaal õppimiseks, ning ta siirdus aastaks Pariisi. Seejärel tulid õppereisid Saksamaale, Itaaliasse, Šveitsi, Soome ja Nõukogude Venemaale.

1930ndate teises pooles asus Erich Leps elama Pärnusse, oma abikaasa, samuti Pallases õppinud kunstniku Pauline Elfriede Lepsi (sünd. Estam) perekonna majja Suur-Possieti (Suur-Posti) tänaval. Leps sai tuntuks portretistina, maastiku- ja žanrimaalijana. Produktiivse kunstniku teoseid leidus paljudes erakogudes, mitmetes kunstimuuseumides, samuti ka Pärnu muuseumi ennesõjaaegses fondis. Lisaks tegutses Leps laiahaardeliselt kunstihariduslikus valdkonnas – avades Pärnus oma õppestuudio ning andes loenguid rahvaülikoolis, korraldas ta muuhulgas huviliste ekskursioone kunstinäitustele Tallinnas.

1944. aastal põgenes Erich Leps koos naise ja poja, ning naise vanematega Saksamaale, asudes Ulmi linna Baden-Württembergi liidumaal. Peamise eestlaste põgenikelaagri Geislingeni lähedusest hoolimata moodustas Ulmi kogukond suhteliselt iseseiseva eestlaste grupi, mis püsis kuni 1949. aastani. Erich Leps jätkas siin aktiivset kunstialast tegevust esinedes pea kõigil Saksamaal korraldatud eesti kunsti näitustel ning organiseerides ja juhatades Ulmis esimest eesti pagulaste rakenduskunsti ja käsitöö ühingut (“Estonian Handicraft”). Ulmi linna ja ka Geislingeni motiividel põhinev maaliseeria moodustab tähelepanuväärse terviku Lepsi loomingus. Pärnu Muuseumi jõudnud teosed on maalitud sõja ajale omases kitsikuses papitükkidele.

Alates aastast 1949 elas Erich Leps Ameerika Ühendriikides, töötades alul kunstiõpetaja ning portreemaalijana, hiljem reklaamikunstnikuna Hartfordis Connecticutis ning kuni surmani 1965. aastal Chicagos.

Huvilistel on annetatud teostega võimalik tutvuda võttes ühendust muuseumi kunstikogu hoidjaga: Jasper Zoova, jasper@pernau.ee, tel 443 0582

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht