Ersa keele päev Eesti Rahva Muuseumis

Reimo Rehkli

Eesti Rahva Muuseum tähistab koostöös MTÜ Fenno-Ugria Asutuse ja ersa kultuuriühinguga Sjatko neljapäeval, 18. aprillil kell 17 ERMi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) ersa keele päeva.

Hõimuõhtul on külas ersa rahvusliikumise liidrid Mordvamaalt, näha saab puuskulptuuride näitust ja filmi.

Õhtu algab ersa rituaalse palvusega. Ersade tänapäevast olukorda ja kultuuri tutvustavad rahvusliikumise liider, injazor Kšumantsjan Pirguž (Grigori Mussaljov), ansambli Toorama juht Andrei Romaškin ning skulptor Pjotr Rjabov. Andrei Romaškin ja Natalja Abrossimova esitavad ersade laule.

Soome-ugri keelte volga rühma kuuluvad ersa ja mokša keel on Kesk-Venemaal asuvas Mordva vabariigis vene keele kõrval ametlikud riigikeeled. Ersasid ja mokšasid loetakse üheskoos mordvalasteks, kuigi nad ise on end alati eri rahvusteks pidanud. Mordvalasi on kokku üle 800 tuhande ja nad on üks tänapäeva suurimatest soome-ugri rahvastest, kuid hajutatud asualade tõttu on nende assimilatsioon venelaste sekka kiire.

Ersa keele väärtustamiseks tähistatakse alates 1993. aastast ersa keele päeva rahvusliikumise tegelase ja kirjakeele rajaja Anatoli Rjabovi (1894-1938) sünniaastapäeval, 16. aprillil. Rjabov arreteeriti 1937. aastal süüdistatuna spioneerimises Eesti ja Soome kasuks ning lasti hiljem maha.

Eestis tähistatakse ersa keele päeva juba 16. korda. Eestis elab ligi tuhat mordvalast, kellest suurem osa on ersad.

Hõimuõhtut toetab hõimurahvaste programm.

Üritus on tasuta, kõik on oodatud.

Tere tulemast! Šumbrat!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht