Esietendub Andri Luubi “Tuvi”

Reedel, 29. novembril ning 2. ja 8. detsembril etendub Kinomaja saalis/kohvikus Sinilind uuslavastus “Tuvi” (lav Maria Peterson) ehk katastroof kolmes vaatuses.

“Tuvi” on komöödia sõnateatrist Hermes, mis võitleb koha eest päikese all. Kus on publik, mida talle öelda ja milline žanr valida. Need on küsimused, mis tekitavad peavalu kõigile. Hermesel puudub oma nišš ja see on vaja kiiremas korras leida. Äkki teha midagi tõeliselt radikaalset või leiutada midagi täiesti uut ning enneolematut. Teatridirektoril on lahendus, aga kõik näitlejad näivad liimist lahti olevat. Lahenduse peab pakkuma uus noor lavastaja, kes haarab härjal sarvist ja paneb vanad harjumused ja suured staarid tuleproovile. Kas teha midagi vastu oma tahtmist või mitte teha, selles on küsimus. Ja mida teha nii isiklike kui üldiste ideaalidega.

“Tuvi” maailmaesietendus toimus Ameerika Ühendriikides Louisiana Swine Palace teatris 15. novembril 2013, lavastaja Sean Daniels (New Yorgi Geva teater).

Andri Luubi teksti kohta ütleb Sean Daniels: “”Tuvi” on üks naljakamaid, aga samas tõetruumaid näidendeid elust teatris, mida ma eales lugenud olen.” Lavastaja Danielsit vaimustab näidendi puhul selle universaalsus, et samad teemad on ühtviisi kõnekad nii Eestis kui Ameerikas. “Tuvi” on Danielsi sõnul “pöörane, osalt farss, osalt hingeminev, aga üdini võluv.”
Andri Luup: “”Tuvi” teekond USAsse käis Eugene O’ Neilli keskuse kaudu ja kõik New Yorgi näitlejad, lavastajad ning näitekirjanikud, kellega ma Stage Islandi draamaseminaril kahe aasta jooksul kokku puutusin, kiitsid Sean Danielsit kui lavastajat, kes suudab asju tõeliselt elustada. Me saime omavahel kiiresti hea kontakti, nii et mul on väga hea meel, et see näidend tema kaudu Eestist nii kaugele jõudis. Ja sama hea meel on mul selle üle, et see näidend ka Eestis lavale jõuab, Maria Petersoni lavastuses. Et ka siin on kokku saanud nii head näitlejad ja lavastaja.”

“Tuvi” žanrimääratlus on katastroof kolmes vaatuses. Autor Andri Luubi sõnul on katastroof ühtaegu nii traagiline kui koomiline: “Ühest küljest on kõik lood katastroofid – antiikdraamad ja tragöödiad samuti – ning kuna tegevus toimub kollektiivis nimega Hermes, siis on kohane seda omapärast määratlust kasutada. Samas on katastroof ka koomiline, eriti kui taolist lugu kõrvalt vaadata. Katastroofi puhul tekib alati küsimus, kelle jaoks katastroof: kas tegelaste, vaataja või tegijate endi jaoks. Selles mõttes peaks sõna “katastroof” mõjuma intrigeerivana meile kõigile. Ja ideaalis meelitaks meid mõtlema sellele, mis võiks olla katastroofi vastand.”

TUVI

Autor Andri Luup / Lavastaja Maria Peterson / Kostüümid Maarja Naan / Kunstnik Andri Luup / Helikujundus Tõnis Leemets

Osades Indrek Sammul (Eesti Draamateater), Aleksander Eelmaa (Tallinna Linnateater), Liina Olmaru, Nero Urke, Aarne Soro (Ugala), Mare Peterson, Kaspar Velberg (Tallinna Linnateater), Elisabeth Peterson, Garmen Tabor, Ken Rüütel

Etendused 29. novembril, 2. ja 8. detsembril Kinomaja saalis / kohvikus Sinilind.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht