Estonia ja Kuressaare Linnateatri ühistöö pealinna publiku ees

Ülla Veerg

13. ja 14. märtsil etendub Rahvusooper Estonia kammersaalis „Patseba Saaremaal“ - Aino Kallase draama ja Tauno Pylkkäneni samanimeline ooper samal õhtul. Ühisprojekt sai esimest korda teoks möödunud suvel Saaremaa Ooperipäevade raames.

Vaid kahel õhtul lavale jõudev draama- ja ooperietendus toob publikuni loo, mis toimub Nikolai I valitsusajal Saaremaal. Sündmused hargnevad tuisusel õhtupoolikul, kui noor naine-minia ning vana ema-ämm ootavad linnast koju meest – ainukest poega, kelle saatus on määratud mõisahärra kirjaga, mis peaks ta 25-aastasest kroonuteenistusest päästma. Kui oodatu koju jõuab, avaneb kirja sisu ja kõik kolm seisavad vastamisi armastuse, kire, isekuse ja patukahetsusega – oma saatusega.

Aino Kallas (1878 – 1956) on oma teoses kasutanud Vana Testamendi lugu kuningas Taavetist, kes armub armee vapra sõjamehe Uuria kaunisse naisesse Batshebasse. Tauno Pylkkänen (1918 – 1980) kirjutas samale draamale toetudes ooperi 1940. aastal,   lõplik versioon valmis enne esietendust Tamperes 1959. aastal. Oma kirgliku ja dramaatilise helikeele tõttu on teda nimetatud ka „Põhjamaade Pucciniks“.

„Patseba Saaremaal“ lavastaja on Garmen Tabor, kunstnikud on Liina Unt ja Aime Unt ning kontsertmeister on Tarmo Eespere, kes ühtlasi esineb mõisahärra rollis. Draamatrupi koosseisus on Leila Säälik, Piret Rauk ja Margus Prangel, ooperisolistid on Juuli Lill, Helen Lokuta ja René Soom.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht