Eva ja Adele Tallinna Kunstihoones

Harry Liivrand

Sa Tallinna Kunstihoone Fond teatab, et  teisipäeval, 21. aprillil kell 18 avatakse Tallinna Kunstihoones saksa kuulsate tegevus- ja maalikunstnike, ennast “kunstimaailma hermafrodiitsete kaksikutena” defineeriva kunstnikeduo EVA & ADELE näitus “Stereoefekt”.  Samal päeval kell 12 annavad kunstnikud kunstihoone suures saalis pressikonverentsi (nad viibivad Tallinnas 18.-23. aprillini). Näituse kuraator on Harry Liivrand.

Näitus on avatud 22. IV – 28. V 2009.

Kui rääkida kunsti ja elu täiuslikust teineteiseks transformeerumisest, kunstitööst kui elukunstist ja elustiilist kui abjektist – sellest üleminekuterritooriumist, mis jääb kunstiteose kui objekti ja looja kui subjekti vahele, on hea näide /par excellence/ Berliini kunstnikeduo EVA & ADELE. 1989. aastast Berliinis koos elavate ja töötavate EVA & ADELE esimene /performance/ toimus 1991. aastal. Siis ilmus kaks identse meigi, aksessuaaride, jalanõude ja ekstravagantsete roosade kostüümidega kiilaspäist, armastusväärselt naeratavat ja vaoshoitud sammul jalutavat rafineeritud tegelast esimest korda kunstinäituse avamisel publiku sekka, tõmmates endale silmapilkselt tähelepanu. Poseerides siiani meelsasti igale profi- ja amatöörfotograafile, kollektsioneerides, süstematiseerides ja arhiveerides kõiki neile saadetud fotosid tulevaste tööde lähtematerjalina, manipuleerivad kunstnikud samas meediale omaste võtetega, tootes ise pseudomeediat ja ironiseerides ajakirjanduse liialdatud kuulsustejahi üle.

EVA & ADELE areng näitab algusest peale, et tegemist on isiklike probleemide teadvustamise, kujustamise ja  lahendamisega efektses, melodramaatilises ning jõuliselt emotsionaalses kujundikeeles. Peaaegu kogu nende elu on dokumentatsioon pildilise elukroonika vormis. Nende töid ei saa analüüsida ilma, et peatutaks kunstnike isiksustel. EVA & ADELE vaidlustavad ühiskonna traditsioonilist soolist süsteemi oma ebamäärase soolise identiteediga ning asetavad kahtluse alla ka sotsiaalselt konstrueeritud mõiste kultuurilisest sugupoolest. Kui maskuliinne ja feminiinne seksuaalsus on sotsiokultuuriline konstruktsioon, siis nemad on selle vastand. Nagu elav aines, esitavad nad küsimuse kahesoolisusest kui inimese ideaalolekust. Nende käitumismudelisse kuulub seetõttu ingellik kuvand; teadlikku mängu sooliste stereotüüpidega iseloomustavad mõlema kiilaspead (mehelikkuse
sümbol) ja glamuursed naisterõivad ning kaugelt vaadates meenutavad nad naissoost kaksikuid. Kuid mehelik kehaehitus ja käelaba suurus toovad siiski esile, et EVA pole kindlasti naine. ADELE aga väidab, et positsioneerib ennast EVA suhtes mehena. Paarina sümboliseerivad nad stereoefekti. Nad on kaks ühes. Nii elus kui kunstis.

Paralleelselt näituste ja muuseumide avamisele “ilmumisega” New Yorgist Helsingini ning Veneetsiast Stockholmini ja enese välise kuvandi kavakindla dokumenteerimisega on käesoleval kümnendil järjest suuremat rahvusvahelist tunnustust pälvinud ka EVA & ADELE omamüüdi tõlgendustel põhinev ekspressiivses laadis ning popi kujundeis autoportreeline maalikunst ja joonistused.

Nende esimene muuseuminäitus toimus juba 1997. aastal Hannoveris, käesolev näitus Tallinna Kunstihoones on aga esimene EVA & ADELE väljapanek nn endises idablokis. Kunstihoones on väljas läbilõige kunstnike töödest aastaist 1989 – 2008, sisaldades ligemale 30 maali, joonistust, videotööd ja skulptuuri ning üle 160 polaroidi.

Näitust täiendab kataloog Harry Liivranna essee ja itaalia kunstikriitiku Eugenio Viola intervjuuga; kataloogi kujundas Tõnu Kaalep.

Kolmapäeval, 22. aprillil kell 18 esinevad EVA & ADELE Tallinna Ülikooli Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi (TLÜ RASI) soouuringute keskuses  (Uus-Sadama 5, ruum U-218). Ülikoolis toimuvale avatud vestlusringile on oodatud kõik huvilised. EVA & ADELEGA vestleb TLÜ RASI teadur Barbi Pilvre. 

EVA & ADELE loomingu kohta vt veel kodulehte:  www.evaadele.com <http://www.evaadele.com/>

Täname: Eesti Kultuurkapital, Goethe Instituut, Tallinn 2011, AS Mivar, OÜ Sperare, Amber Trust S.C.A., Hotell Telegraaf, Puls

NB! Kõik Kunstihoone näitusepinnad on alates märtsist avatud KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI tavapärastel kellaaegadel 12-18

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht