FILMIAASTA VIIMANE KUNSTIFILMIDE ÕHTU KINOMAJAS

Juta Kivimäe

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Teisipäeval 14.05. kell 18.00  näidatakseKinomajas  rež. Andres Söödi filmi

“Konrad Mägi” (2001)

Filmi kestus on 60’, meiega koos on ka filmi režissöör

FILMIÕHTU ON TASUTA

Eesti dokumentalistika klassiku Andres Söödi ja kunstiteadlase Maie Raitari koostöös valminud põhjalik portreefilm Eesti kunsti suurmehest Konrad Mäest (1878-1925) valmis väga kaua. Film annab rohke arhiivimaterjali ning tundliku kaamerasilma abil edasi Mäe rahutu, otsingute- ja rännakuterohke elutee. Külastatakse pea kõiki paiku, kus kunstnik on õppinud, maalinud ja elanud – Tartut, Peterburi, Pariisi, Ahvenamaad, Norrat, Saaremaad, Pühajärve, Veneetsiat jne. Konrad Mäe looming ning kaunid linna- ja loodusvaated annavad kogu filmile erandlikult päikeselise küllastunud meeleolu, kuigi kunstniku elulõpp oli traagiline ning erialane tee kulges läbi raskuste.

Filmi vaadates saab ülevaate kogu Konrad Mäe loomingust, aga ka ajastu kontekstist. Koos kaunite vaadetega kunstile ja kunstnikuga seotud paikadele rulluvad lahti emotsionaalsed kirjavahetused, kunstniku elu varjatum sfäär ja eesti 20. sajandi alguse kunstikriitika.

Konrad Mägi kõneleb meiega nii oma surematu loomingu kui kaadri taga kõlavate kirjakatkendite kaudu.

Täna on Konrad Mäe looming kodumaiste kollektsionääride hulgas äärmiselt kõrgelt hinnatud. Veel lähipäevil ilmus Eesti meediasse teade väikese maali ülikõrgest oksjonihinnast Soomes. Maal kuulus kunagi daamile, kel oli kunstnikuga lähedane sõbrasuhe.

Filmi vaataja võib kujutleda end ajakaaslaseks suure kunstniku kõrvale ent mõtiskleda ka ajastust, mil pandi alus kõrgemale kunstiõpetusele Tartus ning kinnistus arusaam rahvuslikust kunstielust ning kunstipoliitikast Eesti Vabariigis.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht