Helju Sarnet Zauram Tartu Linnamuuseumis

Enn Lillemets

Stseenid sajaaastasest elust

Helju Sarnet Zaurami kollaaźid Tartu Linnamuuseumis

21. septembril avas Kunstiühing „Pallas“ Tartu Linnamuuseumis pallaslase Helju Sarnet Zaurami aastail 2000—2012 loodud kollaaźide väljapaneku pealkirjaga „Stseenid sajaaastasest elust. Selle sajandi kollaaźid“.

Haapsalus elav ja töötav Helju Sarnet Zauram (1922) on viimaseid Tartus Kõrgemas Kunstikoolis „Pallas“ õpinguid alustanud ja siiani loomevõimelisi kunstnikke. Ta jätkas õpinguid aastail 1944—1948 Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis peamiselt Elmar Kitse ja Johannes Võerahansu käe all. Stalini-aegset instituuti tal lõpetada ei lastud. Hiljem on Sarnet Zauram töötanud kunstiõpetajana Otepääl ja Jõgeval. 1954. aastast elab ta Haapsalus, kus oli üle kahekümne aasta kunstiõpetaja Haapsalu 1. Keskkoolis ja üle kümne aasta Haapsalu Kunstikoolis, olles viimase asutajaid. Tema õpilaste seas on eri ajul olnud kunstnikud Naima Neidre, Esta Kamsen, Henriete Tugi-Nuusberg, Jaan Toomik, Agur Kruusing ja Eeva Ant ning arhitekt Kalle Rõõmus, aga ka näiteks kunstiteadlane Mirjam Peil, kirjandus- ja teatritegelane Margus Kasterpalu, kirjanik ja tõlkija Lauri Pilter. 1998. aastal anti Sarnet Zauramile August Roosilehe nim. kultuuripreemia professionaalse kunsti edendamise eest väljaspool suuri keskusi. 1999. aastast on ta Kunstiühingu „Pallas“ liige. 2005. aastal peeti teda Haapsalu linna teenetemärgi väärliseks ja 2012. aastal valis Kunstiühing „Pallas“ ta oma auliikmeks.      

Helju Sarnet Zaurami esimese isiknäituse väljaspool Haapsalu korraldas Kunstiühing „Pallas“ Tartus Sebra Galeriis 2000. aastal ja see andis sissevaate kogu tema loomingusse aastaist 1958—1999. Näitus kandis pealkirja „Olnu ei hävi, sest värv ei kao“ ja see äratas kunstnikus tublisti loomejõudu, pakkus avastamisrõõmu kunstiloolasile ja andis põhjust teha värskendavaid korrektiive oma seniseisse teadmisisse.

Praegusele näitusele lisavad veel ühe ajalise mõõtme Helju Sarnet Zaurami autoportreed ning õpingukaaslaste Henn Roode ja Ülo Soosteri instituudiaegsed portreed temast. Sarnet Zaurami teostes on tajutavat dialoogi Tartus Soosteri ärgitusel kujunenud 1960. aasta rühmitisse kuulunud kunstnike loominguga, Tartu avangardiga, kes suutis Vene aja surutise tingimusis hoida ja isegi kasvatada vaba kunsti vaimu. Rühmitisse kuulusid Soosteri kõrval Valve Janov, Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Heldur Viires.

Väljapanek jätkab ühtlasi Kunstiühingu „Pallas“ ja Tartu Linnamuuseumi tõhusat koostööd, mis sai alguse 2001. aastal ja moodustab nüüd juba kümnest näitusest koosneva sarja, mida võiks tähistada pealkirjaga „Tundmatu „Pallas““.

Näitus Tartu Linnamuuseumi (Narva mnt. 23) esimesel korrusel jääb vaadata 17. oktoobrini. Muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 11—18. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht