Helsingis avab uksed Eesti Maja – Viro-keskus

Merilin Pärli

Sel reedel avab Helsingi Suvilahti piirkonnas oma uksed Eesti Maja – Viro-keskus, mille ruume hakkavad jagama olulisemad Eesti–Soome kultuuri-, haridus-, turismi- ja majandussuhteid korraldavad organisatsioonid. EASi turismiinfokeskusest saab Soome inimene infot ja nõuandeid Eestisse reisimise kohta, lisaks tegeleb esindus aktiivselt Soome investoritele Eesti võimaluste tutvustamisega ja on abiks Eesti ettevõtetele Soome turule sisenemisel. Kompleksi juurde kuulub ka avar väljak, mis sobib mitut laadi vabaõhuürituste korraldamiseks.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Suvilahti on Helsingi linnavalitsuse arendusprojekt, mille sihiks on loomemajanduse arendamine endises tööstuspiirkonnas. Juba praegu tegutseb Suvilahtis kümneid kunstistuudioid ja muid kultuuriasutusi. „Avatav Eesti Maja on järjekordne ja oluline teetähis Eesti–Soome suhetes, ja mitte ainult kultuurisuhteid silmas pidades – see läbimurre on märksa sügavama tähendusega,“ kommenteeris linnavalitsuse otsust Eesti Instituudi direktor Mart Meri. „Helsingi Eesti Majast on kõneldud aastaid. Nagu ka vastupidi, Soome majast Tallinnas. Nüüd oleme jõudnud esimese tulemuseni,“ ütles Meri.

Ka Soome kultuuri- ja spordiminister Stefan Wallin avaldas heameelt, et Soome Eestiga seotud organisatsioonide mitmeaastane eesmärk on teostunud: “Pikaajaline koostöö on toonud nähtava tulemuse. Ühised ruumid lisavad kindlasti suuremat sünergiat, uusi ideid ja koostöövorme, mis teenindavad inimesi ja ettevõtteid mõlemal pool Soome lahte,” lausus Wallin.

Eesti Majas on end suve jooksul sisse seadnud EASi Soome esindus, Eesti Instituut Soomes, Soome Eesti-ühingute Liit ning Tuglase Selts. „Muidugi on kahju maha jätta legendaarset Tuglase Seltsi asukohta Mariankatu 8, mis on Eesti lähiajaloos tähtsat rolli mänginud ja kus on asunud ka instituudi büroo, ent uued ruumid pakuvad tegutsemiseks võrratult paremaid võimalusi,“ sõnas Eesti Instituudi direktor Mart Meri.

Eesti Majas on ruumi näituste eksponeerimiseks, muusikaürituste korraldamiseks, koosolekute, seminaride ja koolitusürituste pidamiseks ning avardub ligipääs Tuglase Seltsi tähelepanuväärselt mahukale raamatukogule.

“Tuglase Selts on tundnud pikka aega puudust uutest ruumidest – nimelt on seltsi Balti raamatukogu maailma suurim eestikeelne raamatukogu väljaspool Eesti riigi piire. Uus Eesti Maja koondab oma katuse alla Tuglase Seltsi tähtsad koostööpartnerid, mis võimaldab teenindada senisest paremini nii seltsi liikmeid kui ka kõiki teisi Eestist huvitatud inimesi,” sõnas Tuglase Seltsi tegevjuht Juhani Salokannel.

Samuti on avanud majas oma esinduse Tartu Ülikool. “Tartu Ülikooli esinduse loomisega Helsingisse soovime oma õppe- ja teadustöö kontakte Soome partneritega veelgi elavdada, et sellest võidaksid mõlema riigi üliõpilased, õppejõud ja teadlased. Märkimisväärset lisandväärtust loob kindlasti ka esinduse asumine Helsingi Eesti Majja ja tihe koostöö teiste Eestiga seotud asutustega,” kommenteeris ülikooli rektor Alar Karis.

Peale soomlastest Eesti sõprade hakkab Eesti Maja koondama ka pealinna piirkonnas elavaid eestlasi, keda on praeguseks mitukümmend tuhat. Keskuses hakkavad tegutsema mitmed eestikeelsed lasteringid, muusikastuudio, muinasjutulaupäevad, keelekursused jne.

Eesti Maja pidulikul avatseremoonial võtavad sõna mõlema maa kultuuriministrid, Tallinna linnapea ja Helsingi abilinnapea, sõna saavad ka majas asuvate organisatsioonide esindajad. Vahepalaks kõlab muusika Tallinna poistekoorilt, kes annab tasuta kontserdi ka sama päeva õhtul Helsingi Toomkirikus.

Avapäeva programm on nähtav Eesti Maja kodulehel www.eestimaja.fi.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht