Hendrik Krummi 75. sünniaastapäevale pühendatud etendus ja näitus

Ülla Veerg

21. detsembril on legendaarse tenori Hendrik Krummi 75. sünniaastapäev. Rahvusooper Estonia pühendab armastatud lauljale 19. detsembri „La traviata“ etenduse ja teatri publikuruumides on avatud Hendrik Krummile pühendatud näitus „Seni laulad, kuni oled noor“.

1934. aastal Saaremaal Leisi vallas sündinud Hendrik Krumm oli mitmekülgne tenor, kelle repertuaari kuulusid Verdi, Puccini, Bizet’, Donizetti ja Rossini aga ka Tšaikovski, Mussorgski, Aava ja paljude teiste looming. Ta oli esimeseks nooreks eesti lauljaks, kes sõjajärgseil aastail pääses end täiendama Itaaliasse La Scala laulukooli, kus tema õpetajaks oli legendaarse Enrico Caruso õpilane Gennaro Barra.

Hendrik Krumm alustas muusikaõpinguid Leisi keskkoolis ja suundus edasi õppima Tallinna Muusikakooli ning Tallinna Riiklikku Konservatooriumi. Aastail 1957–1961 laulis Krumm Estonia kooris ning alates 1961. aastast sai temast solist. 1976. aastast tegutses ta ka Tallinna Riikliku Konservatooriumi õppejõuna ning tema õpetajakäe alt on võrsunud tuntud ooperilauljad Nadja Kurem ja Vello Jürna.

Hendrik Krumm on esinenud mitmel pool NSVL-is, Soomes, Ungaris, Poolas, Itaalias, Rootsis, USA-s, Jaapanis, Kanadas jm. Tema olulisemad rollid olid Gustav III (Verdi „Maskiball“), don José (Bizet’ „Carmen“), Rodolfo (Puccini „Boheem“), Radames (Verdi „Aida“), Alfredo (Verdi „La traviata“), Hertsog (Verdi „Rigoletto“), Manrico (Verdi „Trubaduur“), Enrico (Donizetti „Lucia di Lammermoor“), Vaudemont (Tšaikovski „Jolanthe“) jpt. Hendrik Krummi imekaunist itaaliapärast tenorit meenutavad mitmed plaadistused ja videosalvestused.

Kuni 10. jaanuarini on Rahvusooper Estonia esimese rõdu galeriis avatud Hendrik Krummile pühendatud näitus „Seni laulad, kuni oled noor“. Näituse koostas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi teatriosakonna juhtivteadur Kalju Haan, toimetas Seidi Raid ning kujundas Katre Rohumaa.

19. detsembri etendusel esineb Violetta rollis Sirkka-Liisa Lampimäki Soomest, Alfredot laulab Andres Köster. Dirigeerib Jüri Alperten.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht