Ilmunud Jaak Urmeti “Saarineni maja”

Jaak Urmet

Ilmunud on kultuurilooline raamat „Saarineni maja“, mille autor on Jaak Urmet ja väljaandja Baltek Arendus OÜ. Raamat võtab 488 leheküljel kokku Tallinnas Pärnu mnt 10 asuva Saarineni maja põneva ja kireva ajaloo saja aasta jooksul.

Aastal 1912 valmis Tallinna kesklinnas moodne ja stiilne maja, mille projekteerijaks oli kuulus soome arhitekt Eliel Saarinen. Maja ehitati eestlaste esimese oma panga, Tallinna Vastastikuse Krediit-Ühisuse jaoks. Pangandusega jäi maja seotuks kuni Teise maailmasõjani. Kuid kohe, juba 1912. aasta detsembris kolis majja Gustav Pihlaka raamatukauplus – ja sellest hetkest kuni tänaseni pole majast puudunud raamatukauplus, vahel on neid olnud lausa neli korraga. Maja ülemistel korrustel paiknesid korterid, kus elasid paljud oma aja silmapaistvamad isikud, teiste seas Otto Strandman, Jüri Vilms ja Jaan Tõnisson. 1930-ndate lõpust kuni 1990-ndateni koondus majja kirjastuste tegevus, sellest sai kirjastuste maja, mille uhkel paraadtrepil on astunud kõigi sel ajal Eestis elanud kirjanike jalg. Nii sai majast eesti kirjanduse ja humanitaaria üks olulisemaid keskusi. Rääkimata sellest, et samast majast juhiti kogu Eesti NSV kirjastamist, trükkimist ja raamatukaubandust. Aastail 1940-1941 ja 1944-1990 asus majas Eesti NSV tsensuuriameti peakorter. Aastast 1953 tänaseni asub siin Kultuuriministeerium. Hilisemal ajal on siin asunud Itaalia ja Prantsusmaa suursaadiku residentsid. Aastail 1990–2002 asus siin Vaal Galerii. Maja ajalugu on rikas asutustest, isikutest ja lugudest. Käesolev raamat koondab ühiste kaante vahele suure osa Saarineni maja esimesest sajast aastast.

Peatükid maja ehitamisest, Tallinna Vastastikusest Krediit-Ühisusest ja Linnaapteegist on kirjutanud Liivi Künnapu. Raamatus meenutavad kokkupuuteid Saarineni majaga pikemalt Jaakko Hallas, Helle Michelson, Rein Põder, Andres Jaaksoo, Tiit Heidmets, Georg Grünberg, Sirje-Mai Pihlak, Trivimi Velliste, Jüri Trei, Madis Järv, Indrek Ilomets, Ivo Uukkivi, Raul Altmäe, Laur Kivistik, Aimar Jugaste jpt. Kasutatud on ohtralt katkendeid majas töötanute või sellega kokku puutunute mälestustest (Rudolf Sirge, Ralf Parve, Erika Aulik, Vladimir Beekman, Helle Michelson, Elo Tuglas, Arvi Siig, Aksel Tamm, Mihkel Mutt, Heino Kiik, Enn Vetemaa, Lembe Hiedel jpt). Teksti illustreerib mitusada illustratsiooni, sh haruldane materjal Indrek Ilometsa (piltpostkaardid maja algaastaist) ja Kalju Tammaru (tsensuuri teema) kogudest. Tallinna Linnaarhiivi töötaja Kalmer Mäeorg on koostanud mahuka tabeli maja asukaist aastail 1924-1944. Loomulikult on teose lõpus isikunimede register.

Tarvilik, kasulik ja huvitav lugemine igale kirjandus-, kunsti-, arhitektuuri- ja ajaloolasele, igale ajaloohuvilisele!

Raamat Rahva Raamatus: http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/saarineni_maja_sada_aastat_ajalugu_1912-2012/1235496

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht