IVO EHASALU „EILSED ELEEGIAD“ Tartu Lastekunstikooli galeriis 1 — 19 oktoober 2012

Tartu Lastekunstikool

1. oktoobril kell 18 avab Tartu maalikunstnik portretist Ivo Ehasalu oma personaalnäituse „Eilsed eleegiad“ , kus väljas 1970-ndate popmaali vaimus efektsed kuid veidi sõgedad pildid erinevatest nägudest, kes vaatajat ainiti jõllitavad. Näitus on korraga nii muljetavaldav kui ka hirmutav.

Ivo Ehasalu: Näitusel „Hetked iseendaga“ jätkan varasemaid teadvuseuuringuid kunstiliste mõtlemis- ja tunnetusmudelite kaudu. Mis on teadvus? Kus on teadvus? Millistest elementidest see koosneb? Millised seosed on teadvuse elementide vahel ja millises staatikas ning dünaamikas? Nendele ja paljudele teistele küsimustele otsitakse vastuseid psühholoogias, mina teen aga seda kasutades kunstilisi meetodeid. Näitus uurib teadvust teadvuse teisenenud seisundite kaudu lähtudes omailmade emotsionaalsest reaalsusest. Emotsioonid moodustavad omailma energeetika. Viimased 10 aastat on mind huvitanud need küsimused ka töös autistlike inimestega, kuna nende psüühika töötab meie omaga võrreldes väga erinevalt ja on mulle andnud soovi modelleerida skeeme teadvusest selle universaalsuse-unikaalsuse skaalal. Tartu Ülikkoolis õppides kasvatusteaduse erialal õppisin tundma teaduslikku lähenemist antud temaatikale, nüüd soovin teha sama kasutades kunstilist keelt.

Teadvuse uurimine on võimalik selle seisundi vaatlemisena hetkes, selleks on vaja aga vabastada teadvus narratiividest kui puhast teadvust koormavast ballastist. Hetk on olemine puhtas teadvuse seisundis, kus teadvust ei seo minevikust pärit, olevikku selgitavaid või tulevikuga seotud kogemuslikud või kogemusevälised narratiivid – tegu on teadvuse 0-punktiga, mis muudab teadvuse enda ajatuks ja, ekstrapoleerides religioosset mõtlemist, jumalikuks seisundiks. See jumalik ehk loov seisund ongi olemine iseendaga ja see samastub otseselt olemisega iseendana. Sellise teadvuse 0-punkti tunnetamine ongi näituse peamine eesmärk. Oluline pole selle sisu ehk subjektiivse kogemuse tõlkimine teistele omailmadele arusaadavasse keelde, vaid iseenda teadvuse vaatlemine puhta teadvuse seisundi kaudu.

Kuna hetk on ajaliselt määratlematu ja selle kogemuse sisu emotsionaalne reaalsus on tõlkimatu, siis on võimalik teadvust vaadata erinevate hetkede jadana – sellest tuleb ka näituse pealkiri „Hetked iseendaga“.

Näituse avamisel teen performance´i „Narratiivi lõpp“.

Iho Ehasalu (sünd 1977, tuntud ka nimede all IFF ja Errorbrain) on Tartu kunstimaailmas ringi jõlkunud ja ka maalinud ning näitustel osalenud peaaegu 20 aastat. Tuntud oma käreda hääle ja armilise näoga, on ta ühtaegu muljetavaldav kui hirmuäratav.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht