Jaan Elkeni näitus Tallinna Linnagaleriis

Eero Kangor

KIRJUTATUD ON /IT HAS BEEN WRITTEN
Tallinna Linnagaleriis
1.XI – 25.XI 2012
 
“Näituse maalimise ajal mängis mul ateljees Rice’i ja Webberi rockooper “Jesus Christ Superstar””
Jaan Elken

Jaan Elkeni maalinäituse lähtekohaks on kõigile tuntud lugu, milles on ühendatud isklik tragöödia ja globaalne vaatemäng. Uue ja Vana Testamendi omavahel seotud narratiividest on kujunenud keerukas palimpsest, mis on väljunud traditsioonilistest väljendusvormidest ja ootuspärastest paikadest ning leidnud koha massikultuuri superstaaride repertuaaris — olgu selleks siis prantsuse kunstniku Orlani looming, rockooper “Jesus Christ Superstar” või Madonna popkontsert.
 
Seda üldinimlikku narratiivi alustekstina kasutades töötab Elken oma maalides läbi nii isiklikke mälupilte kui ka massimeedia vahendatud visuaalseid edastusi. Samaaegselt võib maalides otsida seoseid nii meie oma lausa masohhistliku naudinguga korratava küüditamise tragöödia või spektaakliks muudetud New Yorgi Maailma Kaubanduskeskuse ja Phuketi katastroofidega.
 
Linnagalerii näitust kujundades on Elken kaudseks eeskujuks võtnud Mark Rothko kabeliseeria, mis asub Houstonis, USA Texase osariigis. Vertikaalses formaadis maalid moodustavad seotud terviku, milles iga pilt on erinevatest emotsioonidest ja helitaustast alguse saanud kehalise naudinguga sarnaneva mõtteseansi vili. Morbiidne koloriit ja graafiline töötlus toovad rõhutatult esile maalides domineeriva teksti. Kirjatähted maalipinnal moodustavad tööde intellektuaalse karkassi, semiootilise välja ning toovad vaataja võimalikku assotsiatsioonideahelasse mitmetähenduslikkuse.
 
Elkeni Linnagalerii maalinäitus on ühtaegu memoriaal ja bakhanaal.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht